Yükleniyor...

Terra Krizinin Yıl Dönümü: Stablecoin’lerin Düşüşü

Bir yıl önce gerçekleşen Terra krizinden sonra, stablecoin'lerde başlayan kargaşa USDT'yi zirveye taşıdı.

terra krizi 11 mayis

Bir yıl önce gerçekleşen Terra krizinden sonra, stablecoin’lerde başlayan kargaşa USDT‘yi zirveye taşıdı.

11 Mayıs 2022 tarihinde, Terra kriziyle birlikte büyük bir kripto çöküşü yaşandı. Bu çöküşün mimarı olan Terra, 45 milyar doların piyasadan silinmesine yol açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Aradan geçen bir yıl sonra, kripto endüstrisinin halen daha toparlanamadığı ve stablecoin’lerin şekillendiği görülüyor. Özellikle USDT, Terra’nın çökmesinden sonra yüzde 20‘lik bir hakimiyet kazancıyla dikkat çekiyor.

Terra Krizinden Bir Yıl Sonra: USDT’nin Yükselişi!

Glassnode, bugün yayınladığı veriler ile Terra krizini anımsadı. Stablecoin’ler üzerinden bir piyasa hakimiyeti grafiği oluşturan Glassnode, iki farklı dönemi ele aldı.

Terra krizinden önce, stablecoin piyasa hakimiyetinde USDT’nin payını üç farklı stablecoin alıyordu. USDC, BUSD ve DAI’ye dağılan paralar, USDT’nin düşüşünü sağlıyordu.

Ancak, 11 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşen Terra krizinde, UST’nin depeg olması ve tüm kripto piyasasını çökertmesi yatırımcıların stablecoin’lere bakış açısını değiştirdi. DAI tarafına duyulan ilgi günden güne azalırken, BUSD tarafında krizler patlak vermeye başladı. BUSD, ABD’li düzenleyicilerin radarına girdi ve hizmetlerini durdurmak zorunda kaldı. USDC ise FUD’lardan ve baskılardan dolayı uzun soluklu bir düşüş trendi izledi. Tüm bu piyasa süreci, USDT’nin günden güne stablecoin piyasa hakimiyetinde zirveye çıkmasını sağladı.

Glassnode verilerine göre, Terra krizinden önce USDT’nin stablecoin piyasa hakimiyeti yüzde 45.9 civarında, USDC’nin stablecoin piyasa hakimiyeti ise yüzde 37 civarındaydı. Bu iki popüler kripto para birimini, yüzde 11.8‘lik hakimiyet ile BUSD takip ediyordu. DAI ise pazar payından yüzde 4.5 alabiliyordu.

Terra krizinden tam bir yıl sonra, USDT’nin piyasa hakimiyetinin yüzde 65.9‘a çıktığı görüldü. Stablecoin piyasasında yüzde 20’lik bir pazar payı elde eden USDT, güvenilir liman olarak görülmeye başladı. Ancak SEC, dolar ile işlem gören tüm kripto paraların ilgi alanlarında olduğunu söylemişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x