Yükleniyor...

Uniswap (UNI) Nedir? Uniswap Nasıl Alınır?

Uniswap, yerel kripto bara birimi UNI olan otomatik Ethereum tabanlı bir kripto borsasıdır.

uniswap kullanma rehberi

Uniswap, yerel kripto bara birimi UNI olan otomatik Ethereum tabanlı bir kripto borsasıdır. Bu rehberimizde Uniswap nedir, nasıl kullanılır ve Uniswap (UNI) token nasıl satın alınır? gibi en merak edilen konuları ele alacağız.

Uniswap Nedir?

Uniswap, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir borsadır. Uniswap aynı zamanda halka açık olması yönüyle de popülerliğini arttırmaktadır. Son zamanların en popüler borsalarından birisi olan Uniswap ERC20 token’larının yanı sıra ETH’nin bir ERC20 ile takas edilmesine ve bunun tersinin yapılmasına izin veren yüzde yüz zincir içi bir piyasa üreticisidir. Ayrıca, herhangi bir ERC20 token’ı için likidite havuzlarına katkıda bulunmanıza ve bu nedenle bunu yaptığınız için komisyon kazanmanızı sağlar.

Öte yandan borsa, kendi yerel token’ını yani UNI’yi piyasaya sürdü. Hatta öncesinde Uniswap’te işlem yapan herkese 400 UNI dağıttı. Bu şu anda dolar bazında ciddi bir rakama tekabül ediyor.

Uniswap bu hareketiyle, kripto para topluluğunda müthiş bir rüzgar estirdi. Hal böyle olunca da insanlar Uniswap’i ve nasıl kullanılacağını daha çok araştırmaya başladı. Biz de bu makalede basit bir biçimde borsanın tam olarak neler yapabileceğini ve bundan nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

1) Cüzdan Oluşturmak

Öncelikle blokzincir ağını kullanmak için bir cüzdanımızın olması gerektiğini unutmayın. Bunun için Metamask ve onun minvalinde cüzdanları kullanabilirsiniz. Biz bu rehberde size kısaca Metamask hesabı oluşturmayı anlatacağız. Metamask’in orijinal sitesine girdiğinizden emin olduktan sonra uygulamayı indirin.

uniswap

Uygulama Chrome’da eklenti olarak çalışmaktadır. Daha sonra çıkan sayfada “Get Started” butonuna tıklıyoruz ve açılan alandan yeni cüzdan oluşturmak için “Create a Wallet”ı seçiyoruz. Açılan alandan “I agree” diyoruz ve şifre oluşturuyoruz. Metamask bu aşamadan sonra bize özel kelimelerimizi verecek onları bir yere mutlaka not etmeliyiz. Bu şekilde cüzdanımızı açmış olduk.

2. Cüzdana ETH Gönderme Adımı

Ağı kullanabilmemiz için cüzdanımıza Ethereum (ETH) göndermemiz gerekiyor. Bunun için fee ücretlerini de hesaba katarak metamask cüzdan adresimize dilediğimiz borsadan ya da cüzdandan ETH gönderebiliriz. Adresinize görseldeki alandan ulaşabilirsiniz.

eth adres

3. Uniswap’e Giriş Yapma ve Cüzdanı Bağlama

Daha sonra Uniswap’in resmi sitesine giriş yapıyoruz (lütfen doğru adrese girdiğinizden emin olun). Daha sonra aşağıdaki görseldeki gibi Connect Wallet’a tıklıyoruz.

wallet

Sonra açılan sekmede hangi cüzdanı bağlamak istiyorsanız onu seçin.

Cüzdan bağlama

4. Swap Yapma İşlemi

Uniswap ekranında “from” kısmına değişimini yapmak istediğiniz coin’i, “to” kısmına ise almak istediğiniz coin’i ekliyorsunuz. Daha sonra swap diyorsunuz.

uniswap swap

Karşınıza Metamask’ın sekmesi çıkacak. Burada sizden izin isteyecektir. Bir miktar ödeme yaparak buna onay veriyorsunuz. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda gas fee alanı olacak. Buradan onaylayıp işlem yapacaksınız.

metamask sekme

Fakat “fee”yi değiştirme imkanınız da var. Bunun için “edit”e tıklayabilir ve farklı bir seçim yapabilirsiniz.

Gas fee ayarlamalarınızı yaptıktan sonra onayla diyerek swap işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

5. Uniswap’e Coin/Token Eklemek

Uniswap’te istediğiniz coin’ler bazen görünmeyebilir. Bunun için manuel olarak ekleme işlemi yapmanız gerekiyor.

Ekleme işlemi için de ana ekranda “select token”ı tıklamalı ve çıkan sekmedeki arama butonuna istediğiniz token’ın ismini yazmalısınız. Eğer bu listede token yoksa Etherscan’e girerek coin’i aratabilir ve coin’in sayfasında yer alan “contract” kısmındaki adresi Uniswap’teki arama kısmına yapıştırabilirsiniz. Daha sonra “add”e tıklarsanız coin’i listeye eklemiş olursunuz.

UNI Coin Nasıl Satın Alınır?

UNI coin satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Sonrasında aşağıda yer alan borsalardan birinde hesap oluşturup giriş yapılmalıdır. Hesaba bakiye yüklemek gerekir. Kredi/banka kartı veya banka havalesi ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Ardından istenilen miktarda UNI coin alınabilir ve sıcak ya da soğuk cüzdanlarda saklanabilir.

UNI satın alınabilecek kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Kraken
 • Uniswap (V2)
 • Bitfinex
 • Bitstamp
 • Bithumb
 • Gemini
 • Bittrex
 • SushiSwap (Polygon)
 • Huobi
 • Gate.io
 • BtcTurk

UNI Coin Arzı Ne Kadar?

UNI coin arzı 750 milyon adettir, piyasa değeri ise 4.4 milyar dolardır. UNI en yüksek fiyatı yani ATH seviyesi 3 Mayıs 2021 tarihinde 44,92 USD olarak kaydedilmiştir. UNI en düşük fiyatı yani ATL seviyesi 17 Eylül 2020’de 1.03 dolardır.

UNI güncel fiyatı şu şekildedir:

uniswap

Uniswap (UNI)

11.33 $

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x