Yükleniyor...

Uniswap Nedir? Uniswap Nasıl Kullanılır? Uniswap (UNI) Nasıl Satın Alınır?

Bu rehberimizde Uniswap nedir, nasıl kullanılır ve Uniswap (UNI) token nasıl satın alınır konularını ele alacağız

uniswap kullanma rehberi

Bu rehberimizde Uniswap nedir, nasıl kullanılır ve Uniswap (UNI) token nasıl satın alınır konularını ele alacağız.

Uniswap Nedir?

Uniswap, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir borsadır. Uniswap aynı zamanda halka açık olması yönüyle de popülerliğini arttırmaktadır. Son zamanların en popüler borsalarından birisi olan Uniswap ERC20 token’larının yanı sıra ETH’nin bir ERC20 ile takas edilmesine ve bunun tersinin yapılmasına izin veren %100 zincir içi bir piyasa üreticisidir. Ayrıca, herhangi bir ERC20 belirteci için likidite havuzlarına katkıda bulunmanıza ve bu nedenle bunu yaptığınız için komisyon kazanmanıza olanak tanır.

Önceki gün haberini verdiğimiz gibi borsa, kendi yerel token’ını yani UNI’yi piyasaya sürdü. Hatta 1 Eylül’den önce Uniswap’te işlem yapan herkese 400 UNI dağıttı. Bu şu anda dolar bazında ciddi bir rakama tekabül ediyor.

Uniswap bu hareketiyle, kripto para topluluğunda müthiş bir rüzgar estirdi. Hal böyle olunca da insanlar Uniswap’i ve nasıl kullanılacağını daha çok araştırmaya başladı. Biz de bu makalede basit bir biçimde borsanın tam olarak neler yapabileceğini ve bundan nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

1) Cüzdan Oluşturmak

Öncelikle Uniswap’i kullanmak için bir cüzdanımızın olması gerektiğini unutmayın. Bunun için Metamask ve onun minvalinde cüzdanları kullanabilirsiniz. Biz bu rehberde size kısaca Metamask hesabı oluşturmayı anlatacağız. Metamask’in orijinal sitesine girdiğinizden emin olduktan sonra uygulamayı indirin.

metamask

Uygulama Chrome’da eklenti olarak çalışmaktadır. Daha sonra çıkan sayfada “Get Started” butonuna tıklıyoruz ve açılan alandan yeni cüzdan oluşturmak için “Create a Wallet”ı seçiyoruz. Açılan alandan i agree diyoruz ve şifre oluşturuyoruz. Metamask bu aşamadan sonra bize özel kelimelerimizi verecek onları bir yere mutlaka not etmeliyiz. Bu şekilde cüzdanımızı açmış olduk.

2. Cüzdana ETH Gönderme Adımı

Uniswap’ı kullanabilmemiz için cüzdanımıza Ethereum (ETH) göndermemiz gerekiyor. Bunun için fee ücretlerini de hesaba katarak metamask cüzdan adresimize dilediğimiz borsadan ya da cüzdandan ETH gönderebiliriz. Adresinize görseldeki alandan ulaşabilirsiniz.

eth adres

3. Uniswap’e Giriş Yapma ve Cüzdanı Bağlama

Daha sonra Uniswap’in resmi sitesine giriş yapıyoruz (lütfen doğru adrese girdiğinizden emin olun). Daha sonra aşağıdaki görseldeki gibi Connect Wallet’a tıklıyoruz.

wallet

Sonra açılan sekmede hangi cüzdanı bağlamak istiyorsanız onu seçin.

Cüzdan bağlama

4. Swap Yapma İşlemi

Uniswap ekranında from kısmına değişimini yapmak istediğiniz coin’i, to kısmına ise almak istediğiniz coin’i ekliyorsunuz. Daha sonra swap diyorsunuz.

uniswap swap

Karşınıza Metamask’ın sekmesi çıkacak. Burada sizden izin istiyor. Bir miktar ödeme yaparak buna onay veriyorsunuz. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda gas fee alanı olacak. Buradan onaylayıp işlem yapacaksınız.

metamask sekme

Fakat fee’yi değiştirme imkanınız da var. Bunun için edit’e tıklayabilir ve farklı bir seçim yapabilirsiniz.

Gas fee ayarlamalarınızı yaptıktan sonra onayla diyerek swap işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

5. Uniswap’e Coin/Token Eklemek

Uniswap’te istediğiniz coin’ler bazen görünmeyebilir. Bunun için manuel olarak ekleme işlemi yapmanız gerekiyor.

Ekleme işlemi için de ana ekranda select token’ı tıklamalı ve çıkan sekmedeki arama butonuna istediğiniz token’ın ismini yazmalısınız. Eğer bu listede token yoksa Etherscan’e girerek coin’i aratabilir ve coin’in sayfasında yer alan “contract” kısmındaki adresi Uniswap’teki arama kısmına yapıştırabilirsiniz. Daha sonra “add”e tıklarsanız coin’i listeye eklemiş olursunuz.

Uniswap Coin’i Nasıl Alabiliriz?

Eğer 1 Eylül’den önce Uniswap’te işlem yaptıysanız, siz de o şanslı kişilerdensiniz demektir. Uniswap’in size sunduğu UNI ödülünü alabilirsiniz. Bu kadar şanslı olamadıysanız da birçok borsada listelenen UNI’yi alma imkanınız bulunuyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör