Yükleniyor...

Venezuela’da Bitcoin (BTC) Hakim Para Konumuna Geldi

Venezuela ekonomisi halen çalkantı içerisinde ve parasal enflasyon hızla yükseldikçe, Bolivar da her geçen gün daha da değersiz hale geliyor.

venezuellada bitcoin kullanimi hakim konuma geldi

Venezuela ekonomisi halen çalkantı içerisinde ve parasal enflasyon hızla yükseldikçe, Bolivar da her geçen gün daha da değersiz hale geliyor. Latin Amerika ülkesinin karşı karşıya olduğu tüm bu zorlukların sonucu olarak, vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için kripto paralara yöneldi.

Chainanalysis tarafından yayınlana bir raporda, Venezuela’nın ulusal para birimi olan Bolivar’ın değer kaybettiği, vatandaşların günlük işlemlerde Bitcoin (BTC), Petro gibi kripto paralara yöneldiği ve Venezuela’nın bugün Amerika Birleşik Devleti ve Rusya’dan sonra dünyanın en aktif üçüncü kripto para ticaret ülkesi haline geldiği belirtildi.

Raporda ayrıca, Venezuela vatandaşlarının servetlerini korumak adına kripto paralara yatırım yaptıkları belirtildi. Ülkede yer alan hiper enflasyona karşı böyle bir yol izleyen Venezuela halkı, ayrıca ülke dışında yaşayan akrabalarından da, kripto paralar aracılığı ile ödeme almayı tercih ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde de ülkede alınan vergilerin kripto para aracılığı ile yapılmasının planlandığı belirtilmişti. Venezuela hükümeti tarafından yayınlanan bir raporda, Ulusal Vergi Uyum Anlaşması’nın ülkenin yerel kripto parası olan Petro’yu ödeme yöntemi olarak kabul ettiği belirtilmişti.

Hali hazırda ülkede birçok alanda Petro kullanılıyor. Şu an benzin istasyonlarında yapılan ödemelerin %15’inden fazlası Petro aracılığı ile yapılıyor. Daha önce de hükümet, pasaport ödemeleri gibi işlemlerde Bitcoin (BTC) ile yapılan ödemeleri kabul ederek, tarihte bir ilki gerçekleştirmişti.

LocalBitcoins, kripto para piyasasında artan Bitcoin ticaretini de kaydeden bir platform olarak biliniyor. Ülkenin yerel kripto para borsalarından birisi olan Criptolago da geçen yıl önemli ölçüde kullanım oranı arttı.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından birçok kısıtlamaya maruz kalan Venezuela’da hayat her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bunun karşılığında halk da farklı yollar ile ekonomik çıkmazdan kurtulmak için mücadele veriyor. Kripto paraların artan kullanım oranları da bu mücadelenin en güzel örneklerinden birisi diyebiliriz.

Tüm bu verilere rağmen, Venezuela’da bir süre vakit geçiren Peter McCormack, Venezuela’ya kripto paranın merkezi demenin abartılı olduğuna inanıyor. Vatandaşların her türlü kripto parayı kullanacak potansiyele sahip olduklarını belirten McCormack, ancak hemen hemen hepsinin ilk tercihinin dolar olacağını iddia ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner