Yükleniyor...

Winklevoss: Düzenleyiciler Çifte Standart Uyguluyor

Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’su Cameron Winklevoss, ABD’li düzenleyicileri First Republic Bank krizini ele alırken çifte standart uygulamakla suçladı.

cameron winklevoss 1280x720

Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’su Cameron Winklevoss, ABD’li düzenleyicileri First Republic Bank krizini ele alırken çifte standart uygulamakla suçladı. 

Winklevoss’a göre First Republic bir kripto bankası olsaydı haftalar önce iflas etmiş olacaktı. Winklevoss’un iddiaları, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin üç cumhuriyetçi üyesi tarafından kaleme alınan mektupla örtüşüyor. 

Yatırımcılar Kripto Varlıklara Yöneliyor

Hükümet yetkilileri, Silvergate ve Silicon Valley Bank’e 8 Mart ve 10 Mart tarihlerinde kayyum atamıştı. 

CNBC’nin 26 Nisan tarihli haberi, First Republic’in danışmanlarının hükümetin bankaya kayyum atamasını reddettiğini, bu nedenle zor durumdaki firmaya daha fazla mali yardım bulmaya çalıştıklarını aktardı. Bununla birlikte First Republic danışmanlarının, firmanın likidite sorunlarına yönelik mevcut özel piyasa çözümü ile bankanın faaliyette kalmasını sağlayacağını söyledikleri bildirildi. 

Fox News kıdemli muhabiri Charles Gasparino, 26 Nisan’da yaptığı paylaşımda, özel kurtarmanın Silvergate ve Silicon Valley Bank’te olduğu gibi mevduat sahiplerini devlet fonlarıyla kurtarmak istemeyen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından desteklendiğini bildirdi. 

First Republic’in 1.çeyrek raporunda toplam mevduatların 100 milyar dolardan daha fazla düştüğünü bildirmesiyle birlikte işler çıkmaza girdi. Firma, mali durumunu mümkün olan en kısa sürede güçlendirmek için stratejik seçenekleri takip edeceğini belirtti. 

First Republic Bank’in hisseleri, pazartesi gününden bu yana yüzde 64’ten fazla değer kaybederek 16,14 dolardan 5,68 dolara kadar düştü. 

First Republic Bank’in çöküşünün, yatırımcıların merkezi bankacılık kurumlarına olan güvensizliği arttıkça, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmaları için tetikleyici olduğuna inanılıyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x