Yeni Token Standartları Çoğalıyor! • Coinkolik
Yükleniyor...

Yeni Token Standartları Çoğalıyor!

Bitcoin ağının aktifleşmesi ve BRC-20 standardının popülerlik kazanması, beraberinde birçok token standardını da sektöre kazandırdı.

yeni token standartlari

Bitcoin ağının aktifleşmesi ve BRC-20 standardının popülerlik kazanması, beraberinde birçok token standardını da sektöre kazandırdı.

Kripto sektörü, her dönem oluşan furyalar ile birlikte talebi bünyesine çekmeyi başarıyor. Yıllar boyunca yeni trendlerin gündeme gelmesi, ayı ve boğa piyasasını da beraberinde getirdi. NFT, metaverse, Web3 ve yapay zeka son döneme damga vuran trendler oldu. Ayrıca memecoin‘ler, her dönem kripto sektöründe kendisine yer bulmayı başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tüm bu döngülerin ortasında, yeni bir furya ortaya çıktı. Yılın başlarında, Ordinals aracılığıyla Bitcoin ağında NFT’ler oluşturulmaya başlandı. Bu süreç, Bitcoin ağına yeni token’ların ve yazıtların oluşturulmasına katkı sağladı. BRC-20 token’ları gündeme bomba etkisi yaratırken, piyasaya yeni token standartları da dahil oldu. SRC-20 ve DRC-20 gibi standartlar, şimdilerde yoğun ilgi görüyor.

Bitcoin’de Yeni Furya: BRC-20 Standardı

Küresel piyasaların çalkantılı geçmesi ve kripto piyasasının ayı trendini takip etmesi, Bitcoin için oldukça zorlu dönemi beraberinde getirdi. Ancak bu dönem, 2023 yılının başlamasıyla tersine dönmeye başladı. Bitcoin, küresel piyasaların rahatlamaya başlaması ve artan talep karşısında 30 bin dolara kadar yükseldi.

Bitcoin’in yükselmesinde ve talep çekmesinde etkili olan faktörlerden birisi de BRC-20 token‘ları ile Ordinals oldu. Ordinals ile başlayan süreç, Bitcoin ağ aktivitesinde artış sağladı. Daha sonra başlayan BRC-20 standardı, yeni furyanın meşalesini yaktı. BRC-20 token’ları ise kısa sürede 1 milyar dolara yakın bir piyasa değerine ulaştı.

brc-20

Sektörde artan talep, Bitcoin ağının tıkanmasına ve madencilik gelirlerinin yükselmesine neden oldu. Tüm bunlar, Bitcoin’in kısa süreli tedirgin atmosfere girmesine ve daha sonra yeni bir furyanın öncüsü olmasına yol açtı. Özellikle ORDI, neredeyse birçok kripto borsasında listelenerek BRC-20 token‘larına popülerlik kazandırdı. Bitcoin ağında 10 bine yakın BRC-20 token’ı yer alıyor.

Stamps Akımı: SRC-20 Standardı

Bitcoin Ordinals ile başlayan ve BRC-20 token’larını popüler hale getiren süreç, SRC-20 standardının da kapılarını araladı. Ordinal’lerin geniş perspektife yayılmasıyla ortaya çıkan SRC-20, Bitcoin ağına verileri farklı yöntemlerle yerleştirmeyi amaçlıyor. Diğer bir adıyla Bitcoin Stamps, piyasaya çıktığı andan itibaren yaklaşık 20 bin varlığa erişti. Kullanıcılar, özellikle BRC-20‘nin yarattığı FOMO nedeniyle SRC-20 projelerine akın ediyor.

src-20

Oldukça basit arayüzü ile SRC-20 kullanım imkanı sunan yeni trend, tıpkı BRC-20 token’ları gibi piyasaya dijital varlık sokma imkanı sunuyor. Ancak Bitsoin Stamps, henüz yeterli gündem oluşturmuş değil. Stamps’ın öne çıkan işlevleri arasında, parçalı bir şekilde NFT oluşturma ve bu NFT‘lerin blockchain’de daha verimli kullanımı yer alıyor.

Tokenizasyon tarafına bakıldığında, SRC-20 projeleri yavaş yavaş kripto topluluğuna yansıtılmaya başlandı. Birçok Twitter kullanıcısı, SRC-20 token’larının ilerleyişini ortaya çıkardı. Henüz pek bilinmeyen kripto paralar aracılığıyla, SRC-20 akımının büyümeye devam ettiği görülüyor.

Kayan Furya: ORC-20 Standardı

BRC-20 ve Bitcoin Ordinals‘in yarattığı furyadan payını alan ORC-20, kısa sürede birçok kullanıcının ilgisini çekmeyi başardı. Henüz tam anlamıyla popülerlik kazanamasa da ORC-20‘ler, BRC-20’lerin işlevselliğini geliştirmek amacıyla ortaya çıktı.

ORC-20

Bitcoin ağında çalışan ORC-20‘ler, satoshis üzerinde yazılan JSON dosyaları olarak karşımıza çıkıyor. Bu proje, güvenliği ve esnekliği artırmayı planlıyor. BRC-20‘deki birkaç sınırlamayı hedef alan ORC-20, daha geniş bir perspektif sunuyor. Ancak ORC-20‘ler, BRC-20 standardının üzerine kurulu bir yapıya sahip.

ORC-20 standardı, BRC-20’nin birçok eksik yönünü işaret ederek bunları çözmeyi amaçladığını belirtiyor. OrcDAO tarafından oluşturulan bu yeni standart, henüz popülerlik kazanamasa da ilgi görmeye devam ediyor. Özellikle global kesim, bu standardın dışında kalmamak için hamle yapmaya başladı.

Yeni Deney: LTC-20 Standardı

Adından da anlaşılacağı üzere LTC-20 standardı, Litecoin Ordinals protokolü üzerine kuruldu. Litecoin topluluğu tarafından oluşturulan yeni standart, henüz test aşamasında kullanılıyor. BRC-20‘nin bir çatalı olan LTC-20, konuşlandırma ve mint işlevleri sunuyor.

Ekran Resmi 2023 05 31 22.12.30

Topluluk tarafından geliştirilen ve deney sürecinde olan LTC-20, yeni trendin Litecoin ağı ile etkileşimini incelemek amacıyla yürütülüyor. Test dökümanında, Litecoin’in yazılımına ve ağ optimizasyonlarına odaklanması gerektiğini belirtiyor.

Demo aşamasında olan LTC-20’ler, dökümana göre neredeyse maksimum arzına ulaştı.

Dogecoin Yükseliyor: DRC-20 Standardı

DRC-20, BRC-20‘nin birçok eksikliğini gidermek ve daha fazla verimlilik sağlamak amacıyla ortaya çıktı. BRC-20 akımından faydalanan bu yeni trend, Dogecoin‘in daha fazla işlem almasına katkıda bulundu. DRC-20’nin gördüğü yoğun ilgi, Dogecoin’in ağ aktivitesini rekor seviyelere yükseltmeyi başardı. DRC-20 tarafına daha fazla kullanıcının yönelmesiyle birlikte, Dogecoin blok ödülleri de arttı.

Farklı bir işlevselliği ve memecoin’lerin de bu furyada yer aldığını gösteren DRC-20, mint’leme yöntemini kullanıyor. Birçok kripto kullanıcısı, DRC-20 ile basılan NFT’leri Doginals olarak adlandırdı. Ancak henüz takip etme ve veri alma işlevinin oturmaması, DRC-20 token’larında güvensizliğe de yol açıyor.

drc-20

Yeni trend’in en önemli projelerinden birisi de dogi oldu. Bu proje, yaklaşık 7.5 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmayı başardı. Tıpkı Bitcoin Ordinals gibi 21 milyon arz ile kullanıcılarının ilgisini üzerine çekiyor. Ancak DRC-20’ler henüz BRC-20’ler kadar bir ilgiyle karşılaşmadı.

Tüm bu standartların ortaya çıkması ve yeni bir furyanın popülerlik kazanması, Bitcoin için de olumlu sinyalleri ortaya çıkartıyor. Bu sayede kripto kullanıcıları, heyecanını ve hevesini canlı tutuyor. Özellikle birçok kullanıcı, yeni standartları Bitcoin’in ilk çıktığı döneme benzetiyor. Fakat tüm bunlar, herhangi bir kullanıcının oluşturabileceği bir yapıya sahip olduğu için güvenilirlik konusunda netlik sunmuyor. Bu nedenle yatırımcıların, yöneldikleri standartlar konusunda temkinli olması gerekiyor.

Gelecek döneme bakıldığında, her dönem ateşlenen kripto trendlerinin Bitcoin’e de yaradığı ve birkaçının boğa sezonuna katkıda bulunduğu görülüyor. Sonraki boğanın ayak sesleri, yeni token standartları aracılığıyla gelebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x