Yükleniyor...

Altın Fiyatları Zirvede: Artış Devam Edecek mi?

Altın fiyatları pandemi sonrası büyük bir artış gösterdi.

WhatsApp Image 2020 08 03 at 15.54.21

Altın fiyatları pandemi sonrası büyük bir artış gösterdi. Güvenli liman varlığına yapılan yatırımlar sonucu altın pandemi sonrasında yaklaşık %25 oranında değer kazandı.

Bugün haberin yazımı itibariyle çeyrek altın 727,7 liradan işlem görüyor. Yarım altın ise 1451,2 lira seviyesine gelirken; Cumhuriyet altını da 2902 liradan işlem görüyor.

Asıl Hedef 2 Bin Dolar Seviyesi

Altın pandemi sonrasında ABD’de yaşanan olaylar ve ekonomisinin daralması sebebiyle dolar değer kaybedince, önemli ölçüde yükseliş gördü. Goldman Sachs ve önemli analistler de geçen ay tahminlerini yeniledi ve 2 bin dolar seviyesine doğru yön belirlediler. Böylece altının ons fiyatının 2 bin doları aşması bekleniyor. Şu anda altının ons başına fiyatı 1970 dolar olarak görülüyor.

Fed’in sınırsızca para basmasıyla birlikte yaratılan enflasyonist etki altının lehine oldu. Kısacası yatırımcılar değerli madenlere ve şu dönemde de Bitcoin gibi arzı sınırlı varlıklara yöneliyor.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez de altının yükselişini, 22 Temmuz’da attığı tweet’inde şu duruma bağlamıştı:

  1. Doların değer kaybetmesi
  2. Covid-19 kaynaklı panikler

Doların zayıflamasında da ekonomideki Koronavirüs etkilerinden sıyrılabilmek için dağıtılan, 2 trilyon dolar değerindeki teşvik paketinin etkisi görülüyor. Yine Avrupa Birliği de toplamda 750 milyar euro’luk kurtarma paketi konusunda anlaşmaya varmışlardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner