Amazon yapay zekayı eğitmek için müşteri konuşmalarını kullanıyor •
Yükleniyor...

Amazon yapay zekayı eğitmek için müşteri konuşmalarını kullanıyor

Amazon, yapay zeka uygulaması Alexa ile ilgili iddialara yanıt verdi.

BATH, UK DECEMBER 1, 2019 : Close up of an 3rd generation Amazon Echo Dot on a desk next to an Apple iPhone running the Amazon Alexa Application

Amazon, yapay zeka uygulaması Alexa ile ilgili iddialara yanıt verdi. Şirket, yapay zekayı eğitmek için müşteri konuşmalarının kullanıldığını doğruladı.

Endişelere yol açtı

Yapay zeka rekabetinin kızıştığı bir ortamda, e-ticaret devi Amazon yapay zeka alanındaki atılımlarını yoğunlaştırdı. Ancak kendi büyük dil modelini (LLM) oluşturmak için ne kadar müşteri verisi kullandığı konusunda son günlerde inceleme altına alındı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçen hafta düzenlenen canlı bir etkinlikte şirket, üretken yapay zeka teknolojisinin Alexa ve Amazon’un akıllı ev cihazlarına geleceğini söyledi. Bloomberg TV’de yayınlanan bir röportaj ise şirketin Alexa’nın yapay zekasını eğitmek için hangi verileri kullandığı konusunda endişelere yol açtı. Şirketin, yapay zekayı eğitmek için müşteri konuşmalarını dinlediği ve bu konuşmaları kulllandığı iddia edildi. Amazon’dan bu iddialara yanıt geldi.

amazon 2

Öncesinde müşteriye soruluyor

“Alexa’yı gerçek dünya talepleriyle eğitmenin, müşterilere doğru ve kişiselleştirilmiş ve sürekli daha iyi hale gelen bir deneyim sunmak için gerekli olduğuna inanıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulunan Amazon sözcüsü, kayıtların kullanımı konusunda müşterilere seçenek sunulduğunun altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Ancak buna paralel olarak, müşterilere Alexa ses kayıtlarının hizmeti iyileştirmek için kullanılıp kullanılmayacağı konusunda kontrol veriyoruz ve modellerimizi eğitirken her zaman müşteri tercihlerimize saygı duyuyoruz.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x