Yükleniyor...

Fiyat Tahminleri, Borsa Durumları, Yeni Projeler: Kripto Para Dünyasının Son Bir Haftası

Kripto para dünyasından kısa bir haber turuna yer veriyoruz.

Dow jones bitcoin iliskisi

Kripto para dünyasından kısa bir haber turuna yer veriyoruz. Öncelikle söylemek gerekirse, Bitcoin bu hafta oldukça çalkantılı idi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Lider kripto para birimi, haftaya BitMEX’teki 200 milyon doların üzerinde long pozisyon ve diğer borsalardaki yüz milyonlarca dolarlık pozisyonun tasfiyesi sonucunda dramatik bir satışla başladı. Varlık bu sebeple 9700 dolar seviyelerinden, 8100 dolar seviyelerine kadar düştü.

Çok beklenen blok ödülünün yarıya indirilmesi etkinliğinden 1 gün önce gelen düşüşe rağmen, kripto para birimi iyileşti ve Perşembe günü 10.000 dolara kadar yükseldi. Bitcoin bu haberin yazımı itibariyle 9.454 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

Toplam 35 milyon Amerikalı son iki ayda işsizlik başvurusunda bulunurken, S&P 500 ve Dow Jones’un ekonomik görünümleri olumsuz seyretmeye devam ediyor.

Durum böyle olsa da, analistlere göre Bitcoin hala yükselişini koruyor.

Örneğin kripto para şirketi Nexo’nun genel müdürü Antoni Trenchev, BTC’nin fiyatının 2020’de 50 bin doları aşmasını beklediğini söyledi.

Yıl sonu fiyat tahmini olarak 50.000 doları açıklayan Trenchev, Bitcoin’in blok ödülünün yarıya indirilmesi ve merkez bankalarının dünya çapında para arzını arttırması sonucu; BTC’nin değerinin büyük bir artış gösterdiğini açıkladı.

Trenchev, Bitcoin ağının temellerinin her zamankinden daha güçlü olduğunu da sözlerine ekledi.

Kripto Para Dünyasında Neler Oluyor?

  • Bitcoin Halving Geçti: Pazartesi günü, Bitcoin’in blok ödülü yarılanması 630.000 blok ile sona erdi. Kripto analitik şirketi Coin Metrics tarafından paylaşılan 14 Mayıs verilerine göre yarılanma, Bitcoin ağı üzerinde “büyük etkiler” yaratmaya başladı. Hashrate ise %30 oranında düştü.
  • JP Morgan Chase, Kripto Şirketlerine Hizmet Vermeye Başladı: Wall Street Journal’dan yayınlanan bir habere göre, JP Morgan Chase en iyi iki Bitcoin borsasını aldı: Coinbase ve Gemini Trust. Mike Novogratz’ın da söylediği gibi, analistler bu durumu JP Morgan “geleceğin; kripto para birimlerini, dijital varlıkları ve blockchain tabanlı sistemleri içereceğine” inandığından, büyük bir olay olarak görüyor.
  • Reddit Yeni Puan Sistemi için Ethereum’u Kullanacak: Bu hafta yüz milyonlarca aktif kullanıcısı ile dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan internet forumu Reddit, “Topluluk Puanları” adlı yeni bir projenin başlatıldığını doğruladı. Topluluk Puanları, ödülleri kullanmak ve belirli özelliklere erişmek içindir. Tokenler şimdilik yalnızca CryptoCurrency ve FortniteBR forumları için Rinkeby test ağında yayınlanacak, ancak analistler bu programın iki milyondan fazla kişiye ulaşacağını söylüyor.