Yükleniyor...

FTX’in İflası Akademisyenleri Mağdur Etti

FTX’in hibe programı olan FTX Future Fund’ın iflası, üniversitelerdeki araştırmacıları vaadedilen fonlardan yoksun bıraktı.

ftx siyasi bağışların peşinde

FTX’in hibe programı olan FTX Future Fund’ın iflası, üniversitelerdeki araştırmacıları vaadedilen fonlardan yoksun bıraktı. 

FTX borsasının ve iştiraklerinin iflas etmesi, hibe programı olan FTX Future Fund’ın da kapanmasına yol açtı. Hayırseverlik kolu, 2022 yılında prestijli üniversitelerde yer alan araştırma akademisyenlerine 1 milyar dolar bağış sözü vermişti. 

13 Milyon Dolar Hibe Dağıtıldı

FTX Future Fund tarafından dağıtılan hibenin ilk alıcıları olan çok sayıda akademisyen ve araştırmacı, belirsizliğin ortasında kaldı. 

Reuters tarafından yayınlanan rapora göre, FTX hibesiyle eğitim gören çok sayıda doktora öğrencisi, geri ödeme korkusu nedeniyle kursu yarıda bıraktı. Hibe programının odağında yapay zekanın güvenli bir şekilde geliştirilmesi, biyolojik felaket riskinin azaltılması, kurumların iyileştirilmesi, ekonomik büyüme ve büyük güç ilişikileri gibi konulara yönelik araştırma projeleri yer alıyordu. 

Rapora göre, aralarında Cornell, Princeton, Brown ve Cambridge’in de bulunduğu prestijli üniversitelerden toplam 20 akademisyen 100.000 dolardan fazla hibe aldı. Yapılan hesaplamalar, üniversitelere bağlı araştırma girişimlerinin toplamda 13 milyon dolardan fazla hibe aldığını söylüyor. 

FTX, 5 Şubat’ta yaptığı basın açıklamasında, borçlulardan ödeme alan alıcılardan paralarını ay sonuna kadar iade etmelerini istediğini ve etmezlerse alıcılara karşı yasal işlem başlatabileceğini duyurdu. Ancak açıklamada FTX Future Fund’a atıfta bulunulmadı. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x