Yükleniyor...

Glassnode Verileri: Bitcoin Madencileri, BTC Biriktirerek Yükseliş Baskısına Katkı Sağlıyor

Blokzinciri verileri, madencilerinin kripto para biriktirdiğini ve Aralık ayından bu yana ilk kez piyasadaki yükseliş baskısına katkıda bulunduğunu gösteriyor.

glassnode verileri bitcoin madencileri btc biriktirerek yukselis baskisina katki sagliyor 6

Blokzinciri verileri, madencilerinin kripto para biriktirdiğini ve Aralık ayından bu yana ilk kez piyasadaki yükseliş baskısına katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Analitik firması Glassnode’un madencilerin adreslerinde tutulan arzdaki 30 günlük değişikliği ölçen madenci pozisyon değişikliği (miner position change) metriği, son zamanlarda yeniden pozitife döndü.

Glassnode verileri, madenci cüzdanlarında tutulan bakiyenin geçtiğimiz iki hafta içinde 4.435 BTC artarak 1.806 milyona çıktığını ortaya koydu. Hong Kong merkezli Babel Finance CEO’su Flex Yang bir e-postada konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Madenciler şimdi, gelecekteki operasyonlarını yürütmek için yeterli nakit rezervlerine sahip olduklarından, Bitcoin fiyatı 20.000 ila 40.000 dolar arasındayken ellerinde bulundurdukları likit varlıkları tasfiye ettiklerinden veya çoğu bir fiyat rallisi beklentisiyle tuttuklarından, net bir likit varlık birikimine sahipler.”

Madenciler ağırlıklı olarak nakit olarak çalışırlar ve giderleri karşılamak için elindekileri tasfiye ederler. Bununla birlikte, madenci satışlarının hızı, madenciliğe özgü faktörlere ve Bitcoin’in fiyat beklentilerine bağlı olarak zaman zaman değişir.

glassnode verileri bitcoin madencileri btc biriktirerek yukselis baskisina katki sagliyor

31 Mart’tan bu yana gözlemlenen birikim moduna dönüş, neredeyse dört aydır madencilerin pozisyonlarını düşürdüğü ve kar aldığı gibi büyük ölçüde olumsuz okumaların ardından geliyor. Glassnode’un 8 Mart tarihli haftalık bülteni, Ocak ayı boyunca yaklaşık 17.000 BTC ile 24.000 BTC arasında en yüksek dağılımın görüldüğünü gösterdi. 

Glassnode CEO’su Rafael Schultze-Kraft’ın tweet attığı gibi, madenci akışları toplam ağ hacminin küçük bir bölümünü oluştursa da, madencilerin birikimi, kurumsal hisse senetlerinin artan destekçi tutmasına benzer ve olumlu bir gösterge olarak kabul edilir. Glassnode, 5 Nisan’da yayınlanan bir bülteninde, “Harcama kalıpları, Bitcoin piyasasındaki en büyük boğaların bazılarının duyguları hakkında fikir veriyor” şeklinde konuştu. 

Balinalar veya fiyatları etkileme kabiliyetine sahip büyük yatırımcılar da BTC satmayı bıraktı.

En az 1000 Bitcoin tutan tek bir ağ katılımcısının tuttuğu kripto para cüzdan adresi kümeleri olan balina varlıklarının sayısı, 31 Mart’tan bu yana 2.000’in üzerinde sabit kaldı.

glassnode verileri bitcoin madencileri btc biriktirerek yukselis baskisina katki sagliyor 1

Blokzinciri analisti Willy Woo’ya göre, rakam yaklaşık iki ayda 2.230’dan 2.004’e düştü. Bu pozitif zincir içi gelişmelerin, kripto para biriminde bir sonraki ayağı daha yüksek hale getirip getirmeyeceğini ise zaman gösterecek. 

glassnode verileri bitcoin madencileri btc biriktirerek yukselis baskisina katki sagliyor 2

Bitcoin şu anda 58.500 dolar civarında göreli olarak yüksek bir seviyede işlem görürken, aynı zamanda daralan bir fiyat aralığında sıkışıp kalmaya devam ediyor. Genel olarak kripto para piyasalarında güçlü bir ay olarak kabul edilen Nisan ayında gerçekleşecek bir kırılım, yükseliş trendinin devamlılığına işaret edebilir. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x