Yükleniyor...

Hackerlar KuCoin Borsasından Çaldıklarını Satmaya Başladı

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü kripto para borsasına gerçektirilen saldırı sonucu, bilgisayar korsanları 281 milyon dolarlık soyguna imza atmıştı.

kucoin saldirisinda korsanlar paralari nakite cevirmeye basladi

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü kripto para borsasına gerçektirilen saldırı sonucu, bilgisayar korsanları 281 milyon dolarlık soyguna imza atmıştı.

Bugün ise bilgisayar korsanları, merkezi olmayan borsalarda çaldıkları kripto paraları satmaya başladı. Blockchain araştırma platformu Elliptic yaptığı açıklamada, hackerların kripto para borsasından tam olarak 281.455.300 dolar çaldığını ve şu ana kadar merkezi olmayan borsalarda 13.2 milyon dolarlık satış yaptıklarını tespit etti.

KuCoin, bilgisayar korsanlarının borsanın hesaplarına bir şekilde erişim sağlayan özel bir anahtar aracılığıyla eriştiğini söyledi. Transferi gerçekleşen kripto paraların 152 milyon dolarlık kısmını Ethereum tabanlı (ERC-20) kripto paralar oluşturuyor.

Kripto para proje sahipleri, saldırı ile başa çıkmak için, saldırganların çalmış oldukları varlıkların 130 milyon dolarlık kısmını dondurdu. Bu işlemi, blockchain’de bir güncelleme yayınlayarak yaptılar. Geleneksel finans sisteminde, hesap dondurma işlemine benzeyen bu işlem şimdilik geçici bir çözüm.

Bilgisayar korsanları, fonları dondurmanın oldukça zor olduğu merkeziyetsiz borsaları çaldıkları varlıkları aklamak için kullanıyor. Coinbase veya Binance gibi merkezi borsalar, borsalarındaki fon akışını kontrol edebilen şirketler tarafından yürütülüyor. Bu yüzden, yasadışı işlemlerde suçlular genellikle merkezi olmayan borsaları tercih ediyor.

Elliptic’in baş bilim adamı ve kurucu ortağı Dr. Tom Robinson yaptığı açıklamada; “Devasa hacimleri ve KYC kontrollerinin eksikliği sebebi ile, DEX’ler kripto para işlemelerinde kara para aklama için bariz bir seçim haline geldi.” söyleminde bulundu.

Merkezi olmayan borsalar (DEX) yıllardır faaliyetleri sürdürüyor ancak özellikle geçtiğimiz yaz milyarlarca dolarlık hacme ulaştıktan sonra popülerliklerini arttırdılar. Bu durum, bilgisayar korsanları ve potansiyel suçluluk için gelecekte çaldıkları kripto paraları takas etmek için merkezi olmayan borsalarda yeterli kripto para olduğu anlamına geliyor.

Elliptic, KuCoin’e saldırı düzenleyen bilgisayar korsanlarını adım adım takip etti ve bununla ilgili bir rapor yayınladı. Yayınlanan rapora göre ilk olarak bilgisayar korsanları, merkezi olmayan borsa Uniswap’a yaklaşık 7.9 milyon dolarlık varlık gönderdi. Uniswap’ın tercih edilmiş olmasının başlıca sebebi ise, en popüler merkezi olmayan borsa olması ve sadece 24 saat içerisinde kullanıcıların 235 milyon dolarlık kripto para alım satımı yapması gösteriliyor. Bilgisayar korsanları çoğunlukla SNX ve DAI aracılığı ile bu aklama işlemini gerçekleştirdi.

Daha sonra ise Kyber’e 4.095 milyon dolar gönderen bilgisayar korsanları, burada da borç verme protokolü COMP ve merkezi olmayan Oracle ağına güç veren LINK tercihini kullandılar.

Son olarak, DEX.AG’Ye 756.860 dolar değerinde Enjin (ENJ) ve TokenIon’a 499.133 dolarlık KNC (Kyber Network Token) gönderen kripto para hırsızları, bu merkezi olmayan borsalar sayesinde büyük bir miktar kripto parayı aklamış oldu. Tabi ki ellerindeki miktar ile kıyaslandığınıda şimdilik akladıkları varlık miktarı nispeten küçük sayılabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner