Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 16-22 Ocak

Yeni bir haftadan herkese selamlar Coinkolik ailesi, 2023 yılı kripto para piyasalarına şans getirmiş gibi gözüküyor.

haftalik piyasa analizi

Yeni bir haftadan herkese selamlar Coinkolik ailesi, 2023 yılı kripto para piyasalarına şans getirmiş gibi gözüküyor. Bu güzel yeşil görsel uğurumuz olsun diyor ve haftanın yorumuna geçiyorum.

image1 2

Geçen hafta ABD tarafında TÜFE verileri açıklanmıştı. Özellikle aylık TÜFE verisinde gelen düşüş, “Acaba enflasyon kontrol altına mı alınıyor?” sorusunu akıllara getirdi. Enflasyon verisinin kontrol altına alınması, Fed’in de sıkı para politikasında bir gevşemeye gidebileceğine dair güçlü bir sinyal olacaktır ve dolayısı ile likiditenin kripto paralar gibi riskli piyasalara akmasını sağlayacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki ay sonu bizleri bekleyen önemli bir toplantı var ki o da FED toplantısı. CME anketine göre piyasalar 25 baz puan faiz artışına kesin gözüyle bakıyor.

image2 2

Bu hafta veri akışları bol. ABD’nin en büyük şirketleri olan Goldman Sachs, Morgan Stanley, Procter & Gamble ve Netflix kazanç raporlarını açıklanacak ve böylece sıkı para politikasının şirketlere yansımasını hep birlikte göreceğiz. Ayrıca Fed üyelerinden Lael Brainard bu hafta konuşma yapacak. Açıklamaları güvercin olursa piyasadaki rallinin devam edeceğini düşünebiliriz.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 16 -20 Ocak tarihlerinde pandemi döneminden sonraki ilk kış toplantısını İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştiriyor. Forumun bu yılki teması “Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği”. İklim değişikliği, enflasyon, gıda güvenliği, açlık, terör ve Rusya-Ukrayna Savaşı, enerji, işgücü gibi birçok konu düzenlenen oturumlar ve konferanslarda ele alınacak.

Haftanın Takip Edeceğimiz Önemli Gelişmeleri

16 Ocak 2023 Pazartesi

 • ABD Borsaları Martin Luther’i anma günü nedeniyle kapalı.

17 Ocak 2023 Salı

 • Goldman Sachs Bilançosu
 • Morgan Stanley Bilançosu

18 Ocak 2023 Çarşamba 

 • İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %10.6 Önceki: %10.7 TSİ – 10.00
 • Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %9.2 Önceki: %9.2 TSİ – 13.00
 • ABD Üretici Fiyat endeksi (ÜFE) Beklenti: %6.8 Önceki %7.4 – TSİ 16.30

19 Ocak 2023 Perşembe 

 • TCMB Faiz Kararı. Beklenti: %9 Önceki %9  14.00

Bitcoin Teknik Analiz

image3 2

Geçen hafta gelen ABD enflasyon verileri ile oldukça güçlü bir yükselişe sahne olduk. Bitcoin, FTX krizi ortaya çıkmadan önceki zirve bölgesi, 21.400 dolar seviyesine kadar yükseldi ve burada önemli bir dirençle karşılaştı. Eğer fiyat, 21.400 seviyesinin üzerinde günlük mum kapanışları gerçekleştirirse bir sonraki Swing bölge olan 22.400 dolar seviyesini test etmek isteyecektir. Eğer fiyat 21.200 seviyelerinde kalıcılık sağlayamazsa, tekrar likidite toplamak adına sarı kutuyu test edebilir.

image4

Bitcoin madenciliği yapmaya çalışan insan sayısı arttıkça, madencilerin herhangi birinin bir blok ödülü kazanmasını zorlaşır. Madencilik zorluğu %10’dan fazla artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 37.59 T’ye ulaştı.

Glassnode 14 Ocak tarihli twitinde kısa vadeli holder’ların Nisan 2022 sonrası en karlı günlerini geçirdiklerini belirtti.

Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

 1. Aptos (APT) %120,4
 2. Decentraland (MANA) %86,4
 3. Helium (HNT) %67,7
 4. Solana (SOL) %63,8
 5. Frax Share (FXS) %59,7

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Polygon Hard Fork’undan Yeni Detaylar

Polygon ekibi, gas artış sorununu ele alırken, zincir üzerindeki faaliyet hızla arttığında taban ücret fiyatının genellikle üstel artışlar yaşaması nedeniyle, paydayı 8’den 16’ya çıkararak büyüme eğrisinin düzleştirilebileceğine ve böylece gas fiyatlarındaki şiddetli dalgalanmaları yumuşatabileceğine inandıklarını açıkladı.

Teknoloji Devi Samsung, Kripto Sektöründe Önemli Adım Attı

Samsung Asset Management Hong Kong (SAMHK), 13 Ocak’ta Hong Kong’da “Samsung Bitcoin Futures Active ETF”yi listeleyecek. Samsung Bitcoin Futures Active ETF, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) listelenen Bitcoin vadeli işlem ürünlerine yatırım yaparak, spot Bitcoin fiyatının performasını takip edecek. Bitcoin vadeli işlem ETF’si öncelikle CME Bitcoin Vadeli İşlemlerine yatırım yapacak ve CME Micro-Bitcoin Vadeli İşlemlerine de bazı yatırımlar yapacak.

SEC, Gemini ve Genesis’e Dava Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto şirketleri genelinde incelemelerine devam ediyor. SEC tarafından yapılan açıklamaya göre kayıt dışı menkul kıymetler satışı iddiasıyla kripto şirketleri Gemini ve Genesis’e dava açıldı.

Piyasalara hareket, madencilere enerji geldi

2022 yılında birçok ülkeden sürülen madenciler, elektrik fiyatları ile kırbaçlanırken, ekipmanlarının yarattığı ağır yük ile oradan oraya savruldu. Fiyatlardaki düşüşler ile hasatlarında kuraklık yaşayan madenciler, düzenlemeler ile de baskının etkisini derinden hissettiler.

Bu noktada birçok madencilik şirketinin ya satıldığını, ya iflas ettiğini ya da operasyonlarını askıya aldığına şahitlik ettik. Bitcoin’in fiyatının 8 Kasım 2022’den bu yana ilk defa 20.000 doları aşması da hem yatırımcı hem de madencileri heyecanlandırdı. BlockchainCom’un verilerine baktığımızda, zorluğun 35.4T’ye çıktığı görülüyor. Bu da 36.2T’lik zirveye oldukça yakın.

2014 Yılında Piyasaya Sürülen Kripto Paraların %91’i Artık Yok

Yakın tarihte yapılan bir araştırma, 2014 yılında piyasaya sürülen kripto paraların %91’inin artık var olmadığını ortaya koydu. Benzer bir biçimde 2017’de piyasaya sürülen kriptoların 704’ü ve 2018’de piyasaya sürülen kriptoların 751 tanesi artık piyasalarda yer almıyor. Çalışma, artık var olmayan varlıklarda bazı ortak temalar buldu. Bunlar arasında dolandırıcılık, meme’ler, ICO’lar ve terk edilen varlıklar yer alıyor.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Cryptohocam
Cryptohocam
1 yıl önce

Ellerinize Sağlık

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x