Yükleniyor...

Messari: XRP, Bitcoin’i Beşe Katladı

Veri araştırma firması Messari'ye göre, Ripple’ın dolaşımda bulunan XRP arzı ile enflasyon oranı yükseldi.

xrp bitcoini beşe katladı

Veri araştırma firması Messari’ye göre, Ripple’ın dolaşımda bulunan XRP arzı ile enflasyon oranı yükseldi. Bu oran son mali yıl içerisinde yüzde 20’ye çıkarak Bitcoin’i beşe katladı. Kısacası araştırma şirketinin ortaya koyduğu verilere göre Ripple enflasyonu, Bitcoin’in beş katı.

Messari araştırmacısı Florent Moulin, Bitcoin’in geçen yıldan bu yana yüzde 20 arttığını belirten Twitter mesajında, XRP’nin fiyat değişimi ve arzı konusunda da açıklamalarda bulundu. Moulin, XRP’nin fiyat farklılığı ve dolaşımdaki arzı ile oluşan enflasyon oranı bakımında yüzde 47 düşüş yaşadığını ifade etti. Moulin ayrıca, Ripple’ın maksimum arzının sadece yüzde 30’unun dolaşımda olduğunu, Bitcoin’in ise yüzde 87.5’inin çıkarıldığını dile getirdi.

Multicoin Capital’den Kyle Samani, XRP’nin fiyatını düşüren satış etmeninden bahsetti. Samani, şunları söyledi:

“Şirket, önceki üç çeyrekte XRP satışlarını istikrarlı bir şekilde artırıyor. Bu da büyük olasılıkla XRP üzerinde aşağı yönlü fiyat baskısı yaratıyor.”

Ripple yöneticileri ise XRP’nin sürekli satışının piyasa üzerinde somut bir etkisi olmadığını savunuyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse daha önce bu konuyla alakalı şu ifadeleri kullanmıştı:

“XRP topluluğunda, en çok coin sahibi ve XRP ekosisteminin başarısıyla en çok ilgilenen taraf biziz. Ripple, Bitcoin’in fiyatını kontrol eden balinalara kıyasla XRP’nin fiyatı üzerinde bu kadar kontrole sahip değil.”

Meşruiyeti Sorgulanıyor

Tezos (XTZ), Litecoin (LTC) ve Ether (ETH) gibi diğer önemli kripto para birimlerinin enflasyon oranları sırasıyla yüzde 13, yüzde 5.1 ve yüzde 4.7. Ancak XRP’den farklı olarak, XTZ neredeyse yüzde 180 değer kazandı. Litecoin ise yüzde 63’lük bir değer kaybı yaşadı.

Messari tarafından hesaplanan enflasyon oranları, dolaşımdaki arzlar Coin360 ve CoinMarketCap gibi diğer popüler sitelere kıyasla yüzde 50 oranına kadar değiştiğinden, bazılarının metodolojilerinin meşruiyetini sorgulamasına neden oluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner