Yükleniyor...

MiCA Bugün Oylamaya Sunulacak

Avrupa Birliği, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasa tasarısını bugün oylamaya sunacak.

Avrupa Birligi Kripto Yasa Taslagi MiCayi Resmilestirdi

Avrupa Birliği, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasa tasarısını bugün oylamaya sunacak. 

Avrupa Birliği politikacıları 20 Nisan Perşembe günü yapılacak oylama öncesinde Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesini tartıştı. Milletvekilleri, geçen yıl yaşanan iflasların ardından kaybolan güveni, yeni düzenlemeler sayesinde yeniden tahsis edeceğini söylüyor. 

Oylama Avrupa Parlamentosu’nda Gerçekleşecek

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasa tasarısı, 20 Nisan Perşembe günü Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’nda oylanacak. 

Avrupa Birliği milletvekilleri, oylanacak yasa tasarısı öncesinde olumlu ve olumsuz görüşlerini dile getirdi. Yasa tasarısını düzenlemekle görevli üyelerden biri olan İspanyol AP Üyesi Ernest Urtasun, konu ile ilgili görüşlerini belirtti. Urtasun: “MiCA, kripto varlıkların düzenlenmemiş dünyası için vahşi batı döneminin sonunu işaret ediyor. On yılı aşkındır süren düzenleme eksikliği, ilk kez yatırım yapan birçok yatırımcı için büyük kayıplara neden oldu. MiCA, sektörü düzenleyici gözetim altına almak için önemli ve gerekli bir ilk adımı temsil ediyor” ifadelerini kullandı. 

Düzenlemenin baş mimarı olan Alman AP üyesi Stefan Berger ise, yeni düzenlemenin AB’yi token ekonomisinin ön saflarına yerleştireceğini belirtti. 

Teklife desteklerini belirten politikacıların yanı sıra tasarıya karşı endişelerini dile getirenler de oldu. İrlandalı MEP Chris MacManus, MiCA’yı şeffaflık ve tüketicinin korunmasına verdiği önem nedeniyle desteklediğini, ancak kendi kripto görüşünün olumlu olmadığını söyledi. MacManus, kripto varlıkların kullanımını teşvik etmekle ilgilenmediğini ve bunların piramit şemalarından ibaret olduğunu dile getirdi. 

Hollandalı milletvekili Paul Tang ise kriptoyu kendi ülkesinde yaşanan tarihi lale çılgınılığına benzetti. 

Tang yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Balon patladı. Tasarruf sahipler, spekülatörler ve yatırımcılar harabeye döndü. Kripto ile lale balonunun benzerlikleri çok açık. Kimse onları ne için kullanacağını bilmiyor ama bir sonraki popüler şey onlar.” 

Bunun yanı sıra birçok parlamento üyesi düzenlemenin güncel tutulması ve teknolojik gelişmelerin gerisinde kalınmaması gerektiğinden bahsetti. 

MiCA tasarısının parlamentodan geçmesi halinde, resmi olarak yayınlanmadan önce Mayıs ayında Avrupa Konseyi’nden son bir onay daha alması gerekiyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x