Yükleniyor...

NFT ve Yasal Süreç, Düzenleme Yolda mı?

Blockchain teknolojisiyle ön plana çıkan NFT, hızlı bir benimsenme yaşarken hukuksal süreçlerin işleyişini de tetikledi.

NFT ve Yasal Surec Duzenleme Yolda mi

Blockchain teknolojisiyle ön plana çıkan NFT, hızlı bir benimsenme yaşarken hukuksal süreçlerin işleyişini de tetikledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Teknoloji geliştikçe yeni gelişmeler ve yeni girişimler ortaya çıkıyor. Bitcoin liderliğinde başlayan kripto para akımı ve blockchain teknolojisi, yıllar geçtikçe farklı sektörlere de kapı araladı. Metaverse ve NFT, bu sektörlerin en popülerleri oldu. NFT, geleneksel sanatı dijital ortamla buluşturduğu için yoğun ilgi gördü. Hızla benimsenen NFT’ler, hukuksal boyutları ve düzenlemeleri de merak ettirdi.

NFT ve Hukuki Boyut

BTCHaber’den Sena Karakılıç’ın yaptığı özel haber, hızla gelişen ve kullanımı artan NFT’lerin hukuksal süreçlerini ele aldı.

BTCHaber‘e göre, NFT’ler özelinde halihazırda ayrı bir düzenleme oluşturulmadığı için, telif hakkı ve kişisel haklar gibi konular 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) kapsamında inceleniyor.

FSEK kapsamında, eser sahiplerinin telif haklarını korumak veya elde etmek amacıyla başvurabileceği kanuni hakları ise üçe ayrılıyor. Bunlar, manevi haklar, mali haklar ve yargılamaya ilişkin haklar olarak değerlendiriliyor.

Bu konu hakkında uzmanların görüşlerini alan BTCHaber, Avukat Havva Yıldız, Avukat Mutlu Yıldırım Köse ve Avukat Tuğsan Yılmaz ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

NFT Gelişiminin Arka Yüzü: Hukuk Süreçleri

NFT tarafındaki popülarite ve benimsenme günden güne artıyor. İnsanlar, birbirinden farklı ve ilgi çekici koleksiyonları kendilerine ait blockchain imzasıyla almaya başladı.

NFT’lerin mülkiyet hakkı ve telif gibi konular hakkında açıklama yapan Avukat Havva Yıldız, şunları söyledi;

“Halihazırda dünya genelinde ve ülkemizde doğan uyuşmazlıklar incelendiğinde NFT’lerin eşya hukuku, sermaye piyasası hukuku, fikri mülkiyet hukuku gibi farklı alanlar bakımından değerlendirildiğini görmekteyiz. Bu kapsamda İngiliz, Çin ve Singapur Mahkemeleri tarafından verilen, NFT’lerin “mülkiyet hakkı kapsamına dahil varlıklar” sayılabileceği sonucunu doğuran kararlar mahkemelerin temel hukuk kuralları çerçevesinde ilerleyerek NFT’lere ilişkin durumlara yorumlar getirdiğini bizlere göstermiştir”

Ayrıca mahkemeler, NFT’lerin halihazırdaki düzenlemeler ve yasalar kapsamında açıkça korunacağını belirtti. Bu durum, NFT hak sahiplerine de güven veriyor.

NFT’lerin hak ihlalleri de hukuksal süreçlerin odak noktasında yer aldı. Av. Mutlu Yıldırım Köse, gelişen NFT ürünlerinin çok fazla hak ihlaline maruz kaldığının altını çizdi. Köse, NFT oluşturma ve geliştirme haklarının dijital eserin yaratıcısına ait olması gerektiğini savundu.

NFT Düzenlemeleri ve Dava Boyutu

NFT Duzenlemeleri ve Dava Boyutu

Genel olarak dijital varlıkların bir düzenleme ve denetim ihtiyacı olduğu sık sık konuşuluyor. Özellikle son zamanlarda yaşanan kripto olayları da bu düzenleme tartışmalarını körüklemiş oldu.

NFT’lerin değerlendirilmesi ve düzenlenmesi merak konusu oldu. Bu kapsamda Avukat Tuğsan Yılmaz, NFT’lerin teklik ve özgünlük kavramları içermesi sebebiyle diğer dijital varlık ürünlerinden farklı kategoride incelenmesi gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca Yılmaz, Türkiye’nin hukuk sisteminde yer alan Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve mevzuat uyarınca sorunların çözümü için yasal süreçlerin takip edilmesi gerektiğini aktardı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Yılmaz, şunları söyledi;

“NFT’lerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu(FSEK) 1/B. maddenin eser tanımını karşılaması durumunda hukuken koruma altında olduğunu kabul etmek mümkündür. Bu maddede eser kavramı “sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulleri” olarak tanımlanmıştır”

Av. Havva Yıldız da bu konuda düzenlemelere olan ihtiyacın masada yer aldığını dile getirdi. Yıldız, NFT ürünlerinin hukuki durumuna ilişkin belirgin bir yaklaşım olmadığını aktardı.

Türkiye’de henüz NFT’ler ile ilgili uyuşmazlıklar mahkeme boyutuna gelmedi. Ancak Cem Karaca‘nın portresinin murislerinden izin alınmadan NFT’ye çevrilmesi dava sürecine dönüştü.

Cem Karaca’ya ait portrenin NFT’ye dönüştürülmesi ve OpenSea aracılığıyla satışa sunulması, sanatçının murisleri tarafından dava edildi. Mahkeme, platformdaki NFT’lerin satışının engellenmesine karar verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Av. Mutlu Yıldırım Köse, şunları söyledi;

Devam etmekte olan bu uyuşmazlığın, NFT’lerle ilgili Türkiye’de verilmiş ilk mahkeme kararı olmasının yanı sıra NFT’lerin ihtiyati tedbir kararlarına konu olabildiği hususunu da açıkça gösterdi


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x