Yükleniyor...

Sert Bir Bitcoin (BTC) Hareketinin Yolda Olduğunu Gösteren Üç Faktör

Son iki buçuk haftadır Bitcoin (BTC) fiyatı sabit durumda.

Bitcoin sert hareket

Son iki buçuk haftadır Bitcoin (BTC) fiyatı sabit durumda. Lider kripto para birimi çoğunlukla 9 bin 200 dolar civarında işlem gördü. Hepimizin bildiği gibi “Bitcoin” ve “stabil” kelimeleri nadiren bir araya gelir. Bu ve bununla beraber bazı temel göstergelerle birlikte, önümüzdeki günlerde büyük bir hareketin ortaya çıkması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in istikrarlı fiyatlanmasından farklı olarak altcoin’ler son 1 haftada, ciddi yükselişler gösterdi. Bitcoin hakimiyeti son birkaç saat içinde %62.5’in altına düşerek, bu yılın en düşük seviyesine geriledi.

Sert Bir Hareket mi Yaklaşıyor?

Teknik bir bakış açısına göre, lider kripto para birimi Bitcoin’in böylesine bir istikrarlı gidişattan sonra genellikle vahşi bir hareket yaşaması gerekmektedir. Oynaklığı ölçmek için kullanılan gösterge Bollinger Bantlarıdır.

Bunlar, aşağıdaki günlük grafikte fiyat hareketinin şamdanlarını izleyen üç satırdır. Üst ve alt bantlar birbirine yakın olduğunda, muhtemelen büyük bir fiyat hareketi olacaktır. Son olaylar sarı oklarla işaretlenmiştir. Görülebileceği gibi, 2020 başladığından beri, bugünkü kadar sıkı olmasa da, bantlar üç kez sıkı hale gelmişti. İki olayda aşağıdaki hamle yükseliş eğilimindeyken, bir kez düşüş eğilimi gösterdi ve 12 Mart 2020’de %50’lik bir çöküş yaşandı.

BTC fiyat konsolidasyonunun yanı sıra, düşen ticaret hacmine de işaret edebiliriz. Aşağıdaki aynı günlük grafiğe bakıldığında, alt kısımdaki beyaz ok, hacim miktarına işaret ediyor ve bu da zamanla azalıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Haziran ayı, Ekim 2019’dan bu yana Bitcoin fiyatı için en az değişken ay haline gelmişti. Hiçbir oynaklık genellikle işlem hacmi anlamına gelmez. Buna ek olarak, RSI, bir tepe ile büyük bir düşüş üçgen deseninde birleşiyor.

Kısa Vadede İzlenecek Fiyat Seviyeleri

Aşağıdaki 4 saatlik grafikte görülebileceği gibi, kısa vadede izlenmesi gereken kritik seviyeler yükseliş olması halinde 9 bin 300 – 9 bin 400 dolardır (50 günlük MA – pembe çizgi ile birlikte). Düşüş ihtimalinde ise destek 9 bin dolar olacaktır.

Bir yükseliş patlaması durumunda, bir sonraki büyük direncin 9 bin 600 dolar civarında olması bekleniyor, bu da günlük grafikte işaretli sarı azalan trend çizgisidir. Sonrasında ise 9 bin 800 ve 10 bin dolar seviyeleri görülebilir.

Düşüş yaşanması durumunda, bir sonraki kritik destek seviyesi 100 günlük hareketli ortalama çizgisi olan beyaz çizgi ile birlikte 8 bin 800 dolardır. Onun da aşağısında uzun vadeli bir yükseliş trend çizgisi ile birlikte 200 günlük MA (açık yeşil çizgi) olan 8 bin 450 dolar yer almaktadır.

Lider kripto para birimi CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı sırada 9 bin 275 dolar seviyesinde işlem görmekteydi. BTC’nin hakimiyet oranı ise %62.4 seviyesindeydi.

Bitcoin Günlük Grafik

BTC Günlük Grafik

Bitcoin 4 Saatlik Grafik

BTC 4 saatlik grafik