ShapeShift: Giriş Yapmadan Kriptopara Al-Sat • Coinkolik
Yükleniyor...

ShapeShift: Giriş Yapmadan Kriptopara Al-Sat

Bitcoin ekosistemindeki en gözde sektörlerden olan borsa sektörü, son yıllarda Bitcoin'in daha da popüler hâle gelmesi ile birlikte ağırlığını yavaş yavaş hissettirmekte.

shapeshift 620x3501

Bitcoin ekosistemindeki en gözde sektörlerden olan borsa sektörü, son yıllarda Bitcoin’in daha da popüler hâle gelmesi ile birlikte ağırlığını yavaş yavaş hissettirmekte. Bitcoin ve kriptopara borsa sektöründe kullanıcıların şirketlere güven duyması gerektiği ve hesaplarını korumaları gerektiğini göz önüne aldığımızda, bunun kullanıcı ve şirket nezdinde bazı zorluklar getirdiğini görmekteyiz.

Geçtiğimiz ay piyasaya sürülen ShapeShift girişiminde ise; kullanıcılar herhangi bir hesaba giriş yapmadan Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, Peercoin ve Darkcoin alım-satımı gerçekleştirebiliyorlar. ShapeShift’in kullanıcılara sunduğu bu hizmeti bir de kurucularından dinlemek gerekirse:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

“Örneğin; Litecoin almak istiyorsunuz fakat, başka bir şirkete güvenmek ve fonlarınızı orada depolamak istemiyorsunuz. Bu durumda ShapeShift’i kullanarak anlık zamanlar ile Bitcoin, Dogecoin, Peercoin, Darkcoin karşılığı Litecoin alabilirsiniz. ShapeShift, sıradan alım-satım yapan kullanıcılar tarafından sıkça kullanılsa da, çok hızlı bir şekilde dijital para çevrimi yapmak isteyen traderlar için da hizmet sunuyor. ShapeShift, bir dijital para borsasının nasıl olması gerektiğinin kanıtı.”

ShapeShift’te Litecoin kullanarak Bitcoin almak istediğimizde karşımıza şu şekilde adımlar çıkmakta:

shapeshift3
Satın aldığımız Bitcoinlerin gitmesini istediğimiz adresi BTC’nin altına yazıp, “start” butonuna basıyoruz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, ödemeyi yapacağımız Litecoin adresi karşımıza çıkıyor. Bitcoinlerimizi satın almak için karşımıza çıkan Litecoin adresine, talep ettiğimiz miktardaki Bitcoin’e eşdeğer Litecoin gönderiyoruz.

shapeshift2
Burada alıcının ve bizim cüzdan adreslerimizi görüntülenirken, aynı zamanda exchange oranını da görebiliyoruz.

 

İşlem tamamlandıktan sonra ShapeShift bizi satın aldığımız kriptoparanın takibi yapmak üzere Blockchain’e yönlendiriyor.

Güvenlik konusunda ise, Coindesk’in ShapeShift kurucusu ve CEO’su Beorn Gonthier ile yaptığı röportajda şunlar belirtiliyor:

“Kullanıcı bize sadece 10 saniyelik bir güven duymak mecburiyetinde. Kriptoparalar ile ilgili en güzel şey, kendi paranızı anahtarınız ile kontrol edebilmeniz. Bu yüzden kriptoparalar ne kadar korunur ve kullanıcılar cesaretlendirilirse o kadar iyi. Biz hiç bir zaman kullancı fonlarını elimizde tutmuyoruz.”

Merkezî borsaların, kullanıcıların fonlarını tuttukları cüzdanların özel anahtarlarına sahip olduğu ve bu cüzdanların başına gelebilecek herhangi bir tehlike ile kullanıcı fonlarının zarar göreceğini belirten Gonthier, hesaplarını korumak için çaba harcamak istemeyen kullanıcıları hedefleyerek alternatif bir kriptopara borsası kurduklarını belirtiyor.

ShapeShift API sayesinde de, satıcılar ve ödeme almak isteyen kişiler Dogecoin, Litecoin, Peercoin, Darkcoin ve Bitcoin ile bunu gerçekleştirebiliyorlar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x