Yükleniyor...

SVB Analizi, 186 Bankayı Tehlikede Gösteriyor

Ekonomistler tarafından yapılan bir Silicon Valley Bank (SVB) analizi, 186 bankanın benzer risklere eğilimli olabileceğini ortaya çıkardı.

abd banka svb

Ekonomistler tarafından yapılan bir Silicon Valley Bank (SVB) analizi, 186 bankanın benzer risklere eğilimli olabileceğini ortaya çıkardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD’nin faiz artışı politikası, ülkedeki bankacılık sisteminin varlıklarının piyasa değerini 2 trilyon dolar düşürdü. Ortaya çıkan faktörlerin yanı sıra, kayıpların, sigortasız mevduatların ve daha büyük bir kredi portföyünün karışımı sonucunda SVB’nin çöküşü yaşandı. SVB’nin bu süreçlerini ve ortaya çıkan sonuçları analiz eden ekonomistler, ABD’de faaliyet gösteren 186 bankanın da potansiyel batma riski taşıdığını iddia etti.

SVB Analizi, Riskli 186 ABD Bankasını Ortaya Çıkardı

Ekonomistler, son yaşanan Silicon Valley Bank (SVB) üzerinden bir analiz yaptılar. Bu analiz, sigortasız mevduat sahiplerinin yarısının fonlarını hızlı bir şekilde çekmesi durumunda, sigortalı mevduat sahiplerinin bile değer düşüklüğü ile karşı karşıya kalabileceği 186 ABD bankası olduğunu ortaya çıkardı.

Analiz hakkında açıklama yapan ekonomistler, “Hesaplamalarımız, başka bir hükümet müdahalesi veya yeniden sermayelendirme olmadığında, bu bankaların kesinlikle potansiyel bir iflas riski altında olduğunu gösteriyor.” dedi.

Ekonomistlere göre, SVB’nin yaşadığı çöküş, geleneksel finans sisteminin kırılganlığını hatırlattı. Ekonomistlere göre bu kırılganlık, para politikaları, devlet tahvilleri ve ipotekler gibi uzun vadeli varlıklar üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Analizi hazırlayan finans uzmanları, ABD’nin faiz artışı politikasının SVB benzeri birçok hikayeyi ortaya çıkarabileceğini iddia ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x