Yükleniyor...

Tayland Düzenleyicisi, Yasaklamalar ile Gündemde

Tayland SEC, kripto borç verme ve stake yasağı konusunda halkın geri bildirimini istiyor.

Taylandli Yetkililerden Bitkub Yoneticisine Ceza

Tayland SEC, kripto borç verme ve stake yasağı konusunda halkın geri bildirimini istiyor. 

Tayland’ın menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto firmalarının kullanıcıların mevduatlarını dağıtmasına ve borç verme hizmetleri sağlamasına izin verilmemesi gerektiğine inanıyor. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ülkede stake etme ve borç verme hizmetlerinin potansiyel olarak yasaklanmasına ilişkin yeni bir kamuya açık oturum düzenlemeyi planlıyor. 

Kamuoyunun Görüşü Alınacak

Tayland SEC, 8 Mart’ta yaptığı duyuruda sanal varlık hizmet sağlayıcılarının her türlü kripto stake etme ve borç verme işlemlerini sağlamasını ve bunlara dahil olmasını yasaklayan bir taslak için kamuoyunun görüşlerini almak istediğini belirtti. 

SEC’nin politikasına göre, hizmetlerin sona ermesi durumunda yatırımcıların olası zararlarını önlemek için VASP’lerin kullanıcıların mevduatlarını dağıtmasına ve borç verme hizmetleri sağlamasına izin verilmemelidir. SEC ayrıca, taslak düzenlemenin dijital varlık işletmelerinin denetim kapsamını daha da netleştirmesinin beklendiğini, çünkü şu anda denetlenmediklerini belirtti. 

Duyuruda, menkul kıymetler düzenleyicisi SEC’nin Eylül ve Ekim 2022’de önerilen düzenlemenin ilkesi hakkında halka açık bir duruşma gerçekleştirdiği belirtildi. Taslak yönetmelik, VASP’lerin borç verme, stake etme ve bu tür varlıkların daha fazla dağıtımı için kullanıcı mevduatlarını kabul etme, kripto varlıklarına faiz ödemeleri sunma ve bu tür hizmetlerin herhangi birinin reklamını yapma gibi işlemlerden men edecektir. 

Yapılan duyuruda, ilgili tarafların geri bildirimlerini ve önerilerini 7 Nisan 2023’e kadar SEC’nin web sitesi üzerinden veya e-posta yoluyla göndermeleri talep edildi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner