Yükleniyor...

Tokenize Bitcoin: DeFi’ın Umutlu Geleceği

DeFi, hepimizin bildiği gibi son zamanlarda kripto para dünyasında müthiş bir rüzgar yaratmış durumda.

tokenize btc

DeFi, hepimizin bildiği gibi son zamanlarda kripto para dünyasında müthiş bir rüzgar yaratmış durumda. Hatta öyle ki insanlar şu sıra sıklıkla DeFi token’larından bahseder oldu. Belki de bu durumun kısa bir süreliğine de olsa Bitcoin’in popülerliğine gölge düşürdüğünü bile söyleyebiliriz.

Günümüzde DeFi’ın iyiden iyiye popüler olmasıyla beraber BTC’lerini DeFi’da kullanmak isteyen kripto para yatırımcıları artık Bitcoin’i tokenize eden projeleri araştırıyor. Gün geçtikçe tokenize edilen BTC sayısında inanılmaz artışlar yaşanıyor ve farklı projeler ortaya çıkıyor. Dün de size haberini verdiğimiz gibi Bitcoin’in DeFi pazarına girmesini sağlayacak farklı bir token ortaya çıktı. Token için “Bitcoin ve Ethereum arasındaki köprü” tabirini de kullandık.

DeFi tartışmalarının ve gelişiminin ortasında, yeni bir trend olarak görülen şey artık Tokenize Bitcoin. Tokenize edilmiş Bitcoin, esasen bir Bitcoin hissesinin (BTC) dijital sertifikasıdır ve bir birey tarafından tutulan Bitcoin’i dijital olarak temsil etmek için kullanılabilir. Bu yeni varlık teminat olarak kullanılabilir, alınıp satılabilir ve diğer kripto para birimleri gibi satılabilir.

“Bitcoin zaten dijital bir varlık neden tokenize edilmiş Bitcoin diye bir şey var?” sorusunu yöneltebilirsiniz. Bilindiği üzere birçok DeFi uygulaması (dApps) ETH üzerine inşa edilmeye devam etti ve sonuç olarak Bitcoin bu ekosistemin dışında kaldı. Bunu telafi etmek için, geliştiriciler “wrapped” Bitcoin’i (wBTC) ve ardından renBTC’yi ve sonunda tokenize edilmiş Bitcoin’i (tBTC) ortaya çıkardı.

Hem Bitcoin Hem DeFi İçin Büyüme Sağlayabilir

Dün de haberini verdiğimiz gibi Keep Network tarafından geliştirilen tBTC, yatırımcıların Ethereum üzerine inşa edilmiş DeFi pazarlarının kullanımına geçmek için BTC’lerini bu tokenize forma dönüştürmelerine olanak tanıyacak. BTC, tüm kripto piyasası kapitalizasyonunun yaklaşık %60’ına katkıda bulunduğundan, DeFi piyasalarına bu erişim, ihtiyaç duyduğu büyümeyi sağlayabilir. TBTC.network lideri Matt Luongo, DeFi ekosisteminin gerçek inananlarından. Luongo, herkes için daha iyi bir gelecek umuduyla tBTC’nin DeFi pazarlarında gelişmesini savunuyor.

Fiyatlar düştükçe şu anda DeFi pazarını çevreleyen bazı spekülasyonlar da ortaya çıkmaya başladı. Bu geçiş sırasında tBTC, Bitcoin maksimalistlerinden eleştiri aldı. Eleştirilere rağmen, tBTC, tamamen denetlendiği, Nexus Mutual ve açık kaynak ile korunduğu düşünüldüğü için birçok kişi tarafından memnuniyetle karşılandı. Bu kombinasyon, kullanıcıların BTC’lerini güvenli bir şekilde ve 1: 1 oranında tBTC ile değiştirmelerini sağlıyor.

Şimdi birlikte diğer formatlara da bakalım:

Wrapped Bitcoin (wBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin (wBTC), Bitcoin’e 1:1 oranında sabitlenmiş Ethereu tabanlı bir token’dır. Bu token BTC sahiplerine ETH üzerinde inşa edilmiş uygulamaları istedikleri gibi kullanma şansı vermektedir.

renBTC (RENBTC) Nedir?

RenBTC, Ethereum, Bitcoin, Bitcoin Cash ve daha fazlası gibi blok zincirleri arasında zincirler arası likidite transferlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış açık bir protokol olan Ren’in bir ürünüdür. wBTC’nin aksine, renBTC ve diğer Ren tabanlı varlıklar akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulur veya yok edilir.

Bitcoin ve Ethereum İçin Faydalı mı?

Peki bu Bitcoin için nasıl iyi olabilir? Muhtemelen Bitcoin’in faydasını artırıyor. Birçoğu Bitcoin’in daha fazla işleve ihtiyaç duymadığını iddia edecek olsa da, belki bu işlevlerin sadece birazını kullanıyordur. Daha önce tartıştığımız gibi, avantajlar artırılmış işlem hızları, değiştirilebilirlik, gizlilik ve düşük işlem maliyetleri olabilir. ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle, Ethereum’daki işlemlerin daha hızlı ve daha ucuz olmasını bekleyebiliriz. Bu aynı zamanda Ethereum’da tokenize edilmiş Bitcoin durumuna da yardımcı olabilir.

Ethereum için nasıl iyi olabilir? Ethereum, Bitcoin’in değerini çok fazla yakalarsa, bu Ethereum’un değer aktarımı için küresel bir ağ olarak faydasını artırabilir. Etherscan tarafından yapılan araştırmaya göre, daha önce bahsedilen 15.000 BTC tutarının önemli bir kısmı Ethereum DeFi ekosisteminde kilitli durumda.

Tokenize Bitcoin, DeFi’nin Ethereum’daki faydasını büyük ölçüde artırabilir. Nasıl? Tokenize edilmiş Bitcoin’e dayalı merkezi olmayan finansal hizmetler ortaya çıkabilir. BTC tabanlı DEX’ler, borç verme pazarları, likidite havuzları ve DeFi’da bulunan diğer her şey BTC cinsinden ifade edilebilir. Token haline getirilmiş Bitcoin’in başarısı, diğer varlık türlerini de Ethereum ağına geçmeye teşvik edebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x