Twitter aracılığı ile yapılan kripto dolandırıcılıklarda 870 bin dolar çalındı • Coinkolik
Yükleniyor...

Twitter aracılığı ile yapılan kripto dolandırıcılıklarda 870 bin dolar çalındı

San Diego State University araştırmacıları, Twitter Listeleri aracılığıyla yapılan kripto dolandırıcılıklarının bir yıl içinde 870 bin dolarlık zarara yol açtığını belirledi.

twitter

San Diego State University araştırmacıları, Twitter Listeleri aracılığıyla yapılan kripto dolandırıcılıklarının bir yıl içinde 870 bin dolarlık zarara yol açtığını belirledi.

Kripto dolandırıcılıkları sebebi ile kullanıcılar fonlarının bir kısmını bu yıl da kaybetti. Bununla birlikte DeFi sektörü bu hack’lerden en çok yara alan oldu.

Araştırmacılar Twitter ile gerçekleştirilen dolandırıcılıkları araştırdı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırmacılar, Haziran 2022 ile Haziran 2023 arasında Twitter‘da 87,617 hesaptan oluşturulan 95,111 dolandırıcılık listesini ortaya çıkaran tam otomatik bir dolandırıcılık tespit sistemi olan “GiveawayScamHunter”ı geliştirdi.

Twitter Listeleri, kullanıcıların zaman çizelgelerinde gördükleri gönderileri özelleştirmelerine, düzenlemelerine ve önceliklendirmelerine imkan tanıyan bir sosyal medya platformu işlevidir. Ancak kullanıcılar izinsiz olarak diğer kullanıcıları dolandırıcılık amaçlı listelere ekleyebilir ve bu durumun çözümü, listeyi oluşturan kişiyi engellemektir.

closeup view conceptual keyboard hacker attack red key laptop keyboard blurred background

Araştırma makalesine göre, “365’ten fazla kurban ücretsiz olduğu vaadedilen kripto dolandırıcılığı tarafından hedef alındı ve tahmini olarak 870,000 ABD doları tutarında mali kayba yol açtı.” Ancak sorun tam anlamıyla çözülmemiş durumda. Araştırmacılar, spam hesaplarının yaklaşık yüzde 44’ünün hala aktif olduğunu tespit etti.

Araştırma ekibi, bu çalışmanın dolandırıcıların Twitter üzerindeki yayılma stratejilerini, mağdurların boyutunu ve mali kayıpları açığa çıkardığını vurgulayarak, bu tür dolandırıcılıkların sosyal ağlarda yayılmasını engellemek ve kullanıcıların bu tür durumlara düşmesini önlemek için acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x