Washington'dan yapay zeka ile üretilen sanat eseri kararı • Coinkolik
Yükleniyor...

Washington’dan yapay zeka ile üretilen sanat eseri kararı

Yapay zeka alanındaki yeni dikkat çeken başlıklardan biri sanat konusu.

yapay zeka girisimi

Yapay zeka alanındaki yeni dikkat çeken başlıklardan biri sanat konusu.

Washington, yapay zekanın bir insan eserini esin almadan ürettiği bir sanat eseri hakkında çarpıcı bir karar verdi. Karar, bu eserin telif hakkı ile korunamayacağı oldu.

Washington’dan dikkat çeken telif kararı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Washington DC’deki bir ABD mahkemesi, yapay zeka tarafından insan girdisi olmadan oluşturulan bir sanat eserinin ABD yasalarına göre telif hakkı ile korunamayacağına karar verdi.

ABD Bölge Yargıcı Beryl Howell, Telif Hakkı Bürosu’nun yapay zeka sistem DABUS tarafından yaratılan icatlar için yapılan telif hakkı başvurusunu reddettiğini ve yalnızca insan yazarların eserlerinin telif hakkına sahip olabileceğini açıkladı.

Bu karar, yapay zeka tarafından üretilen eserlerin telif hakkı konusundaki hukuki tartışmaları yansıtmaktadır. Yapay zeka sistemleri, insan müdahalesi olmadan eserler üretebilmekte ve bu durumun fikri mülkiyet yasaları açısından yeni sorunlar doğurabileceği düşünülüyor.

yapay zeka piggy magic

Stephen Thaler adlı bilgisayar bilimcisi, DABUS adlı yapay zeka sistemini kullanarak yaratılan eserler için telif hakkı başvurusunda bulunmuştu. Ancak Telif Hakkı Bürosu, bu başvuruları reddetmiş ve eserlerin telif hakkı için insan yazarlığının gerekliliğine vurgu yapmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x