Yükleniyor...

Yapay Zeka Savaşı: Destekleyen ve İstemeyen Ünlüler

Yapay zeka furyasının günden güne artması, teknolojinin destekçilerini ve karşıtlarını da karşı karşıya getiriyor.

yapay zeka karsitlari ve destekcileri

Yapay zeka furyasının günden güne artması, teknolojinin destekçilerini ve karşıtlarını da karşı karşıya getiriyor.

Metaverse, blockchain ve yapay zeka gibi teknolojiler, yeni nesil furyalar arasında gösteriliyor. Bu teknolojiler, gelişim ve değişim göstermeye devam ediyor. Son dönemlerin en popüler teknolojisi ise yapay zeka oldu.

Beraberinde farklı alanları da ortaya çıkaran yapay zeka, özellikle chat robotlarıyla ve görsel oluşturucu yapılarla trend haline geldi. Yaygınlaşan yapay zeka kullanımı, teknolojinin içerisindeki belirli isimleri tedirgin etmeye başladı. Ancak bazı kişiler, bu teknolojinin herhangi bir sorun çıkarmayacağı konusunda kararlı. Peki bu isimler kim ve yapay zeka savaşında hangi safta yer alıyor?

Yapay Zeka Destekçileri vs Karşıtları: Havalar Isınıyor

Yapay zekanın günden güne popülerleşmesi ve yaygın kullanım alanlarına sahip olması, insanları ikiye bölmüş durumda. Özellikle teknolojinin içerisindeki isimlerde, farklı görüşler gelmeye başladı.

Elon Musk ve Changpeng Zhao (CZ) gibi isimler yapay zekanın tehlikeli olabileceğini düşünürken, Bill Gates ve Jeff Bezos gibi isimlerden ortada sorun olmadığına yönelik görüşler geliyor. Peki kim, hangi safta yer alıyor?

1- Twitter’ın Patronu Elon Musk

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın sahibi olan Elon Musk, belki de yapay zeka karşıtı olan en popüler isim konumunda. Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Musk, yapay zekanın yakında insanlığın yerini alabilecek bir potansiyel barındırdığını savunuyor.

Ancak Musk, daha önce, yapay zekanın önemli bir teknoloji olduğunu savunuyordu. Hatta Musk, bir zamanlar kripto ile ilgilendiğini ancak şimdilerde yapay zekaya merak saldığını açıklamıştı. Son günlerde Musk, bir ajansın yayınladığı raporda, yapay zekanın gelişiminin durdurulması amacıyla imza atan isimlerden birisi olmuştu. Musk’ın endişesi, yapay zekanın furya haline getirilerek her şekilde geliştiriliyor olması oldu.

Sonuç olarak Musk, son dönemlerdeki açıklamaları ışığında, yapay zekanın daha fazla geliştirilmemesini istiyor. Karşıt görüşlerden en önemlisi de Elon Musk denilebilir.

elon musk 1

2- Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ)

Binance CEO’su CZ, kripto para birimlerinin en büyük maksimalistlerinden birisi olarak tanınıyor. Binance‘in sahibi olan CZ, bir dönem, dünyanın en zenginleri arasına girmeyi başarmıştı. Ancak kripto ayı piyasası, CZ’nin varlıklarını da eriterek onu listenin alt sıralarına itti. Son dönemlerde düzenleyiciler ve çeşitli hukuksal süreçler ile mücadele eden CZ, yapay zekayla ilgili yaptığı çarpıcı açıklamasıyla safını da belli etmişti. CZ, tıpkı Elon Musk gibi yapay zekanın insanların yerini alabileceğini düşünüyor.

Sonuç olarak CZ, yapay zekanın hızlı bir yükseliş yaşadığını ve hiçbir şekilde düzenlemeye tutulmadığını düşünüyor. Kripto tarafına baskı uygulanmasını eleştiren CZ, yakında insanlığın yerini alabilecek yapay zekanın neden düzenlenmediğini merak ediyor.

cz yapay zeka

3- Meta’nın Patronu Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, şirketin adını Meta olarak yeniden isimlendirdi. Bu hamlesi, yapay zeka ve metaverse alanındaki çalışmalarına perde aralıyordu. Zuckerberg, yıllar önce yapay zeka ve metaverse alanında yaptığı önemli yatırımlar ile gündem olmuştu. Meta’nın patronu, 2016 yılında, “Yapay zeka, bir sonraki nesil bilgisayar platformudur.” şeklinde bir açıklama yaparak dikkatleri üzerine çekmişti.

Yıllar önce Zuckerberg, yapay zeka araştırma merkezi kuracaklarını ve 1.5 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıklamıştı. Metaverse için de benzer çalışmalar yürüten milyarder, son zamanlardaki düşüşlerden dolayı geri planda kaldı.

Ancak Zuckerberg, Meta şirketindeki önemli isimlerin açıklamalarına göre, halen daha yapay zeka araştırmalarına devam ediyor. Meta’nın patronu, yapay zekanın geliştirilmesini destekliyor ve bu teknolojinin metaverse için de faydalı olabileceğini düşünüyor.

mark zuckerberg

4- Microsoft’un Kurucusu Bill Gates

Teknoloji devi Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates, milyarderliğini çok konuşturan ve teknolojiye olan yaklaşımıyla sık sık gündeme gelen bir isim. Gates, geçmiş dönemde, yani 2015 yılında yapay zekaya yönelik karşıt söylemleriyle dikkat çekiyordu. Gates, yapay zekanın gelecekte insan işlerini ortadan kaldırabileceğini ve insanlığın yerini alabileceğine yönelik söylemlerde bulundu.

2017 yılındaki Münih Güvenlik Konferansı‘nda konuşan Gates, yapay zekanın düşünülenden daha büyük bir tehdit olduğunu ve düzenlenmesi gerektiğini belirtmişti.

Ancak son günlerde Gates, yapay zekaya yönelik söylemlerini 360 derece döndürmüş gibi görünüyor. Mart ayının sonlarına doğru milyarder, yapay zekanın tıpkı internet gibi bir devrim olduğunu belirtti. Ayrıca Gates, Elon Musk ve birçok teknoloji dahisinin imza attığı yapay zekanın durdurulması çağrısına karşı durdu. Gates’e göre bu teknolojinin önünü kesmek anlamsız. Çünkü günümüzde milyarder, yapay zekanın oldukça yararlı ve devrim niteliği taşıyan bir teknoloji olduğunu düşünüyor.

Bill gates yapay zeka

5- Pinterest’in Kurucusu Evan Sharp

Amerikalı bir milyarder ve girişimci olan Evan Sharp, Pinterest’i kurarak popülerlik kazandı. İnternet dahisi olarak görülen isimlerden birisi olan Sharp, yapay zeka konusunda karşıt saflarda yer alıyor.

Yapay zeka gelişiminin durdurulması ve bu gelişimin olumsuz sonuçlara yol açabileceğini düşünen isimlerden birisi de Sharp oldu. Sharp, Elon Musk’ın da imza attığı yapay zekayı durdurma çağrısına katıldı.

evan sharp yapay zeka

6- Google CEO’su Sundar Pichai

Teknoloji devi Google’ın CEO’su Sundar Pichai, yapay zekanın en büyük destekçilerinden birisi olarak gösteriliyor. Google’ın yıllardır sürdürdüğü teknoloji hakimiyeti, Pichai’nin yapay zeka hamlelerini de beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Pichai, yapay zekalı sohbet robotlarının bir tehdit haline gelebileceği algısını reddetti. Ayrıca Pinchai, Google arama motorlarında ve genel çalışma yapılarında yapay zekanın kullanımını sağlayacaklarını dile getirdi. Google CEO’su, yaptığı açıklamalarda, şirketin yapay zeka üzerine çalıştığının altını çizdi.

sundar pichai

7- Amazon Kurucusu Jeff Bezos

Dünyanın en zengin isimlerinden birisi olan ve küresel dev şirket Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos, yapay zekaya verdiği destekler ile öne çıkıyor. Bezos, geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği bir basın açıklamasında, yapay zekanın altın çağında olunduğunu ifade etmişti.

Amazon’un sesli asistanı Alexa, günümüzün popüler yapay zeka programlarından birisi olarak gösteriliyor. Amazon’un patronu Bezos, uzay çağında olunduğunu ve bu tarz yapay zeka gelişimlerinin devam etmesi gerektiğini savunuyor.

jeff bezos

8- Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak

Teknoloji devrimlerinden birisi olarak nitelendirilen Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, yapay zekanın geliştirilmesinin durdurulmasını talep ediyor.

Teknoloji endüstrisindeki başarıları nedeniyle birçok ödülü elinde bulunduran Wozniak, son dönemlerde artan yapay zeka kullanımının karşısında duruyor. Wozniak, Elon Musk gibi birçok ismin yer aldığı, “yapay zekanın gelişiminin durdurulması” çağrısına imza attı.

Wozniak, yapay zekanın insanların işlerini ele geçirmesinin de bir tehlike olduğunu düşünüyor.

steve wozniak yapay zeka

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner