Yükleniyor...

2 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Ethereum Ağında Bulunuyor

Dune Analytics tarafından sağlanan verilere göre Ethereum ağında şu anda 2 milyar dolardan fazla Bitcoin (BTC) var.

ethereum aginda bitcoin

Dune Analytics tarafından sağlanan verilere göre Ethereum ağında şu anda 2 milyar dolardan fazla Bitcoin (BTC) var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum ağında Ethereum’un piyasa değerinin %4.32’sine eşit 2.021 milyar dolar eşdeğerinde 150.049 Bitcoin olduğu belirtiliyor. Eylül ortasında bu rakam 80.000 Bitcoin’idi ve o zamanlar değeri 1 milyar doların altındaydı. Bitcoin’in fiyatı o zamandan beri 3.000 dolar civarında artış gösterdi.

Peki Ethereum ağında nasıl Bitcoin olabiliyor? 

Ethereum ağındaki Bitcoin aslında sentetik Bitcoin olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin’in Ethereum tabanlı protokollerde kullanılabilir hale gelmesi için, öncellikle Bitcoin’in Ethereum ağında çalışabilen sentetik türevleri ile değiştirilmesi gerekir.

En popüler sentetik hali ise, pazar payının neredeyse %80’ine sahip olan ve tek başına 1.5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip, WBTC.

Bitcoin sahiplerinin çoğu yüksek getiri sunan merkezi olmayan finans protokollerine dahil olmak için, Bitcoin’lerini Ethereum ağında taşımayı tercih ediyorlar. Özellikle uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları için, sahip oldukları Bitcoin’ler üzerinden para kazanmak oldukça cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

DeFi olarak da bilinen merkezi olmayan finans, merkezi olmayan kredi protokolleri veya borsalar gibi gözetim dışı finansal ürünleri ifade eder. Uniswap gibi borsalar, borsaya likidite sağlayan kişilere ödeme yapar ve borç verme protokolleri borç verenlere yüksek getiri sunar.

Yatırımcılar, DeFi Pulse’a göre, DeFi akıllı sözleşmelerine yaklaşık olarak 11 milyar dolar değerinde kripto para kilitledi.

Sentetik Bitcoin, ilk DeFi protokollerinde bazen yılda %1.000’in üzerinde getiri ile kullanıcılara ekstra teşvikler sunmaya başladığı, Haziran ayı sonuna doğru başlayan DeFi endüstrisi ile birlikte yükselişe geçti.

Sentetik Bitcoin pazarı, Ağustos ayının sonuna doğru daha hızlı bir şekilde yükseldi ve o zamandan itibaren önemli ölçüde de gelişme gösterdi. Bu durumun bir sebebi olarak da Bitcoin fiyatında yaşanan artış gösteriliyor. Piyasa değerine göre lider konumda bulunan Bitcoin, Ağustos ayından itibaren 10.000 dolar seviyesinden 14.000 doların biraz altında bir seviyeye kadar yükseldi.

Bitcoin (BTC) yazım itibari 13.555 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x