Yükleniyor...

Dünya Ekonomik Forumu XRP’yi CBDC’ye En Yakın Kripto Para Birimi Olarak Gösterdi!

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), gelişmekte olan merkez bankası dijital para birimi alanına en yakın kripto para birimi olarak XRP'yi gösterdi.

cbdc xrp dunya ekonomik forumu

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), gelişmekte olan merkez bankası dijital para birimi alanına en yakın kripto para birimi olarak XRP’yi gösterdi.

WEF’e göre merkez bankası dijital para birimi (CBDC) alanına en yakın kripto para birimi Ripple’ın XRP’si. Bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda, WEF, merkez bankalarının ve devlet kurumlarının, finansal katılım ve ödeme sistemlerinin istikrarı gibi çok yıllık küresel finansal sorunları çözmek için CBDC’lerin potansiyelini inceledikleri belirtilmişti. Cenevre merkezli uluslararası organizasyon ayrıca CBDC’ler ve kripto para birimleri arasında net bir ayrım yaptı:

“CBDC, ülkenin para otoritesi tarafından yaratılan ve yayınlanan ve onun yükümlülüğü olan egemen para biriminin dijitalleştirilmiş bir sürümüdür. CBDC, merkez bankaları tarafından ihraç edilmeyen veya tipik olarak yasal ödeme olarak kabul edilmeyen Bitcoin ve ‘stablecoin‘ gibi kripto para birimleri dahil olmak üzere diğer dijital veya sanal para biçimlerinden farklıdır.”

WEF, iki dijital varlık arasında net bir çizgi çizmiş oldu. Ama yine de XRP’yi banka içi veya bankalar arası ödemeler için CBDC’ye en yakın kripto para birimi olarak adlandırıyor.

Ripple’dan Destek mi Gelecek?

Yakın tarihli bir blog gönderisinde Ripple, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının kendi CBDC’lerini geliştirmek için bir silahlanma yarışına kilitlendiğini belirtti. Ripple, ayrıca merkez bankalarının CBDC’lerin kullanımını kolaylaştırmak ve desteklemek için XRP’den nasıl yararlanabileceğini açıkladı:

“RippleNet’in İsteğe Bağlı Likidite hizmeti, finansal kurumların dijital varlık XRP’yi kullanarak birden fazla küresel pazarda gerçek zamanlı işlem yapmasına olanak tanıyor. Ve böyle bir çözüm, CBDC’lerin doğrudan değişimini de destekleyebilir. XRP, diğer tüm dijital varlıklardan daha hızlı, daha az maliyetli ve daha ölçeklenebilir. Bu da onu iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde birleştirmek için ideal bir araç haline getiriyor. ”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner