Piyasalarda Son Durum Ne? Genesis İflas Mı Ediyor? • Coinkolik
Yükleniyor...

Piyasalarda Son Durum Ne? Genesis İflas Mı Ediyor?

FTX krizinin etkileri sürerken lider kripto para birimi Bitcoin 16 bin dolar desteğinin altına geriledi.

FTX krizinin etkileri sürerken lider kripto para birimi Bitcoin 16 bin dolar desteğinin altına geriledi. Bununla beraber kripto şirketi Genesis, yaşadığı likidite sorunu nedeniyle iflas edebileceğini açıkladı. Kripto para piyasasında neler oluyor neler bitiyor birlikte inceleyelim. 

Piyasalarda Son Durum Ne? 

FTX’in çöküşü kripto para sektörünü etkilemeye devam ediyor. Yaşanan bu süreç kripto borsalarına ve kripto paralara olan güveni büyük ölçüde azalttı ve lider kripto para birimi Bitcoin 16 bin desteğinin de altına düşerek 15 bin 700 dolar seviyelerinden fiyatlanıyor. Bu Bitcoin’in 26 aydır gördüğü en düşük seviye. Günlük verilere göre Bitcoin %2 değer kaybı yaşarken lider altcoin Ethereum %2,39 değer kaybı yaşadı ve 1080 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor. FTX krizi ile birlikte geçtiğimiz 2 hafta içerisinde kripto para piyasasından 239 milyar dolar gibi ciddi bir miktar silindi. Bitcoin’in 16 bin dolar seviyesinin altına düşmesinin nedenleri arasında Genesis’in yaşadığı likidite sıkıntısı öne çıkıyor. 

Genesis İflas Mı Ediyor? 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Genesis şirketi daha önce FTX’in iflası sonrası anormal para çekme talepleri aldığını ve bunları karşılaşmakta zorlandığını açıklamıştı. Bu sebeple para çekimlerini geçici olarak durdurmuştu. Genesis’in çatı şirketi Digital Currency Group son olarak ABD basınına yaptığı açıklamada ise kreditörlerle yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve henüz iflas başvurusunda bulunmayı düşünmediklerini ifade etti. Bununla birlikte varlık arayışında olan şirkete Binance tarafından teklif vereceği konuşuluyordu fakat Binance bu tekliften vazgeçti. Binance’in tekliften vazgeçmesinin nedeni olarak, Genesis şirketinin bazı işlerinin ileride çıkar çatışmalarına yol açabileceği gösterildi. Genesis eğer gerekli fonu sağlayamazsa iflas bildirimi gerçekleştirilecek. Bu da kripto para piyasasının içinde bulunduğu krizi daha da derinleştirebilir. 

Genesis’in yaşadığı bu zor durumunda Digital Currency Group’un bir diğer şirketi olan Grayscale’e zarar vereceğini düşünen yatırımcılar fonlardan kamaya devam ederken Grayscale Bitcoin Trust negatif primi -%50’ye ulaştı. Alıcı olmayı Grayscale Bitcoin Trust’ın değerini düşürürken, Ark Invest şirketinden yeni bir alım geldi. Ark Invest 21 Kasım tarihinde 176 bin adet Grayscale Bitcoin Trust hissesi aldığını bildirdi. Bu yaklaşık 1.4 milyon dolarlık bir miktara denk geliyor. Birçok yatırımcı Grayscale’den kaçarken Ark Invest’in bu düşük seviyelerden alım yapmış olması Digital Currency Group ve Genesis’in iflas edeceğine dair söylentiler boş mu sorusunu da gündeme getirdi. 

Madenciler Satış Yapıyor

Bitcoin fiyatının düşüşüne neden olan sebeplerden bir diğeri de madencilerin yaptığı Bitcoin satışları. Madenciler, fiyattaki düşüş ve artan enerji maliyetleri arasında faaliyetlerini devam ettirebilmek için büyük zorluklarla karşı karşıya. Piyasa uzmanlarına göre bu durum Bitcoin fiyatı üzerinde daha fazla satış baskısına neden olabilir. 

Arthur Hayes BTC Hakkında Yorum Yaptı

Bloomberg’ün, Genesis şirketinin iflasın eşliğinde olduğuna yönelik haberi Twitter hesabı üzerinden paylaşan eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes BTC hakında konuştu: “Artık bu iş bitti. Bitcoin = 10 bin dolar.”

Hayes, geçtiğimiz hafta da Bitcoin’de 10 bin dolar seviyesini beklediğini ve bu bölgeden alım yapmaya hazır olduğunu dile getirmişti. 

Arthur Hayes’in dediği gibi Bitcoin fiyatı 10 bin dolar seviyesine düşer mi bilemeyiz ama dilerseniz Bitcoin için izlememiz gereken destek ve direnç noktalarına bir göz atalım. 

BTC Fiyat Analizi 

16 bin dolar seviyesinin altında bulunan Bitcoin için takip etmemiz gereken ilk destek seviyesi 15 bin 500 dolar noktasında bulunurken diğer destek noktası ise 14 bin 400 dolar seviyesinde yer alıyor. Olumlu haberler gelir, piyasada bir güven ortamı oluşur ve Bitcoin fiyatı yükselişe geçerse izlememiz gereken direnç seviyeleri ise 16 bin 800 ve 18 bin 300 dolar noktalarında yer alıyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x