Ripple (XRP) kripto piyasasını sırtladı: Fenomenler ne diyor? • Coinkolik
Yükleniyor...

Ripple (XRP) kripto piyasasını sırtladı: Fenomenler ne diyor?

SEC mücadelesini uzun süredir önde götüren Ripple (XRP) cephesi, 13 Temmuz'daki gelişmeler ile birlikte sektöre adeta ilaç oldu.

xrp

SEC mücadelesini uzun süredir önde götüren Ripple (XRP) cephesi, 13 Temmuz’daki gelişmeler ile birlikte sektöre adeta ilaç oldu. Davayla ilgili kararların Ripple lehine olması, direkt olarak XRP fiyatını uçurdu. Türev piyasalarda 0,455 dolardan 0,963 dolara patlama yapan major coin, toplamda yüzde 111,34’lük bir artış yaşadı.

Piyasa değeri bakımından da çok uzun zaman sonra BNB’yi sollayan XRP, yalnızca yatırımcılarının değil, tüm kripto camiasının takdirini topladı. Yüzde 100’den fazla performans gösteren XRP, altcoin’lerin de önünü açarak, büyük yükselişlerin en büyük destekçisi oldu. Arka arkaya gelen pozitif durumlar ile birlikte 30.200 dolardan 31.820 gelen BTC, yüzde 5 yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

XRP’nin boğa koşusu, ivmesini koruyabilir mi? Fenomenler, son gelişmeler hakkında ne düşünüyor? Kripto paralar ile ilgili analizleriyle parlayan Kyrr.io kurucusu KarasuFt ve kripto endüstrisine yönelik değerlendirmeleriyle öne çıkan Stratrade, XRP’deki gelişmeler hakkında görüşlerini belirtti.

Sosyal metrikler zirve yaptı!

Bir süredir SEC davası lehine işleyen Ripple cephesi, 13 Temmuz’daki gelişmeler ile tamamen ipleri eline aldı. Bu durum, sosyal metriklere doğrudan olarak yansıdı. Sektörün en köklü kripto paraları arasında yer alan Ripple (XRP), neredeyse her platformda trend haline geldi. Twitter’da adına binlerce hashtag açılan XRP, özellikle de Google verileriyle ilgi topladı.

13 Temmuz saat 21.00’de 100 puana ulaşarak zirve yapan “XRP” Google aramaları, global anlamda dikkat çekti. Uzun bir sürenin ardından sosyal verilerde de tavan yapan XRP, her anlamda adından söz ettiriyor. Saatler içinde yüzde 100’den fazla artış gösteren major coin, rüzgar estirmeye devam edecek gibi duruyor.

Ekran Resmi 2023 07 14 12.13.14

Ripple (XRP) hangi fiyatlara ulaşabilir?

SEC davasındaki pozitif haberler sayesinde yukarı yönlü ivme kazanan Ripple (XRP), yüzde 100’den fazla artış gösterdi. 2021 yılının Aralık ayından beri ilk defa 0,93 doları aşan popüler coin, 0,938 dolara temas etmeyi başardı. Genel tabloya bakıldığında bu seviyenin kritik bir dirence denk gelmesi, satış yönlü işlemleri artırdı. 0,938 dolardan geri çekilen XRP, şu an için 0,788 dolardan alıcı buluyor.

Davaya ilişkin yeni gelişmeler, Ripple’ın (XRP) eski şöhretini tekrardan ateşledi. Kripto para piyasasına adeta doping olan popüler coin, son 24 saatte yüzde 110’a yakın artış gösterdi. Yatırımcı kitlesi olarak da çok büyük bir paya sahip olan XRP, yükselişine devam ettiği sürüce hangi fiyatları hedefleyebilir?

Ripple (XRP) grafik değerlendirmesi

0,45 dolardan yukarı yönlü fiyatlamasına başlayan XRP, yüzde 110’a yakın artış göstererek 0,938 temas etmeyi başardı. Fiyatın ani artışıyla birlikte bir süre sonra doğal olarak satış baskısı yaşandı. Haberin yazımı itibarıyla olarak 0,786 dolardan işlem gören XRP, 0,918 doların üzerinde kalıcılık sağladığı takdirde sırasıyla 1,10 – 1,35 – 1,55 – 1,76 ve 1,97 doları doğru yolcuğula başlayabilir.

Sıradaki üç direnç adına değerlendirme yapacak olursak, bu değerler XRP’nin güncel fiyatı itibarıyla yüzde 40 – 70 ve 98’lik bir yükselişi işaret ediyor. Kripto paraların uzun bir zamandır temel analiz ışığında fiyatladığını düşünürsek, Ripple’dan gelebilecek kritik ve pozitif gelişmeler, fiyatı yukarıya taşımaya devam eder gibi görünüyor.

Ekran Resmi 2023 07 14 15.56.40

Kripto paralara dair analizleriyle ön plana çıkan Kyrr.io kurucusu KarasuFt, Ripple’daki gelişmeleri ele alarak XRP’nin teknik tarafındaki görüşlerini dile getirdi;

XRP davası, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple Labs’a karşı açılan bir davaydı. SEC, Ripple Labs’ın XRP token’ının menkul kıymet olduğunu iddia ederek, Ripple Labs’ı kayıt gerekliliklerini ihlal etmekle suçlamıştır. Dava, 2020 yılında başlamış ve uzun bir hukuki süreç yaşanmıştı ve dün itibari ile sonuçlandı. XRP’nin menkul kıymet olmadığı belirlendi.Bu fiyata pozitif yansıdı xrp tarafında cok uzun zamandan itibaren yatırım yapıp bu davayı bekleyen yatırımcılar da vardı bunların beklentileri uzun vade için pozitif yönde yükseliş yönünde ama temelden ziyade son aylarda biraz teknik yapı dikkatimizi çekmeli. Fiyat üzerinde 0.82 satıcıların yoğun olduğu bir bölge buranın aşılmasıyla yeni bir FOMO yaratacağını düşünüyoruz. Bu da sırasıyla 1.44 ve 1.95 fiyatlarının gündeme gelmesine sebep olacaktır. Alıcıların yoğun olduğu bölgeden bahsedecek olursak burası ise 0.52 ile 0.6 bandı arasında yoğunlaşmış durumda.

KarasuFt’ye ait XRP/USD grafiği;

Ekran Resmi 2023 07 14 15.30.46

Ripple’daki sıcak gelişmeleri temel analiz doğrultusunda yorumlayan kripto fenomeni Stratrade, “CryptoLaw’ın kurucusu hukukçu John Deaton‘ın yaklaşık bir hafta önce verdiği röportajda, Ripple’ın bu davayı kazanma olasılığının yüzde 75 olacağını açıklayıp işaret fişeğini yakmıştı ve bu tarihlerde risk alanlar için oldukça keyifli günler içerisindeyiz ayrıca o tarihlerde zincir üstü verilerde bazı balinaların Ripple aldığı görüldü.

Yargıç Analisa Torres, Ripple Labs’ın halka açık borsalarda XRP tokenı satmasının menkul kıymet yasalarını ihlal etmediğine ve XRP’nin menkul kıymet olmadığına hüküm verdi ancak Ripple Labs’ın kurumsal satışlarında menkul kıymet ihlalleri görüldü. Bunun nedeni kurumsal satışlarda kontratlarda belirli bir süre XRP satmama üzerine taahhütlerin olması. Bu da menkul kıymet kriterlerini oluşturan Howey Testini etkiliyor. SEC’in Ripple ile davası bu alanda devam edecek. Piyasamız geleceği etkileyecek bir zafer elde etse de SEC’in de kısmi bir zaferi söz konusu” ifadelerini kullandı.

Olayın taraflar açısından bulanık bir dava olduğunu kaydeden Stratrade, sözlerini şöyle sürdürdü:

Piyasamız abartı duygularla fiyatlamayı sevdiği için ve de bu duyguları kullanmak isteyen şişman parmaklar olduğu için fiyat ciddi anlamda fırladı. Sonuç olarak bu, biz parakende yatırımcılar açısından gelecek süreçleri de etkileyecek olumlu bir gelişme ancak bütünsel bakarsak tüm noktalar henüz aydınlanmış sayılmaz.

Birçok veri, rekor seviyeye ulaştı

Aralık 2021’den sonra ilk kez bu seviyelere gelen XRP, onlarca veride ciddi değişiklikler yarattı. Son 24 saatte yüzde 1.880 işlem hacmine ulaşan popüler coin, 40,79 trilyon dolar piyasa değerine geldi. Ek olarak, günün en çok değer kazanan kripto parası olmayı başardı.

Ekran Resmi 2023 07 14 16.09.53

Son 24 saatte toplamda 310,68 milyon dolarlık işlem tasfiye edildi. Bu işlemlerin 216,74 milyon değerini short, 93,94 milyon dolarlık kısmını ise long yönlü işlemler oluşturdu. 13 Temmuz’dan itibaren 65,07 milyon dolar değerinde XRP işlemi tasfiye edildi. Tek işlemdeki en büyük tasfiye ise 2,86 milyon dolarlık ETH/USDT paritesi oldu.

Ekran Resmi 2023 07 14 16.37.33

Piyasa değeri açısından BNB’yi geride bırakan XRP, 3. sıraya yerleşti. Uzun süredir BNB’nin arkasında yer alan XRP’nin en dikkat çekici verilerinden biri de bu oldu. 40 trilyon dolar piyasa değerinin üzerinde olan XRP, temel analiz tarafındaki hakimiyetini sürdürebilirse eğer, uzun bir süre BNB’nin önünde yer almaya devam edebilir.

Ekran Resmi 2023 07 14 16.59.18

Güney Kore’nin en büyük kripto borsası UpBit’te XRP işlem hacmi 2,5 milyar dolara ulaştı. XRP yatırımcılarının en yoğun olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore, kripto parada oluşturduğu işlem hacmi verileriyle dikkat çekti. Genellikle UpBit borsasının ön plana çıktığı bu veri, sürekliliğini korudu.

upbit

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x