Stablecoin'ler Savaşa Hazırlanıyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Stablecoin’ler Savaşa Hazırlanıyor

Kripto sektörüne gözdağı vermeye devam eden SEC'in sıradaki hedefi stablecoin'ler olabilir mi?

yagiz agabey

Kripto sektörüne gözdağı vermeye devam eden SEC’in sıradaki hedefi stablecoin’ler olabilir mi?

Borsalar ve kripto paraları abluka altına alan SECin sıradaki durağı stablecoin’ler olabilir. Önceki süreçlerde de stablecoin’ler ve ihraççılarıyla problem yaşayan SEC, 15 Haziran’da stablecoin’lerdeki depeg ile tekrardan gündeme geldi. Özellikle de stablecoin piyasasının yüzde 76’sına denk gelen Tether’deki (USDT) depeg ihtimalleri, SEC’in hızlı bir reaksiyon almasına yol açabilir. SEC, kripto endüstrisi ve stablecoin bağlantılarında son durum ne?

SEC’in Hakimiyeti Ele Alması

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

FTX ve Terra ekosisteminin batışıyla kripto sektörü üzerindeki baskılarını artıran SEC, özellikle de son günlerdeki yaptırımlarıyla korku salmaya devam ediyor. 6 Haziran’da kripto borsalarının önde gelen isimlerinden Coinbase’e dava açtığını duyuran SEC, kripto paralar ve borsalar başta olmak üzere pek çok alanda olumsuz etki yarattı. Bir gün sonra da Binance’i karşısına alarak dava açan SEC, piyasayı abluka altına aldı.

SEC, Coinbase’e açtığı dava raporunda Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Filecoin (FIL), Cosmos (ATOM), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), Algorand (ALGO), Axie Infinity (AXS), Coti (COTI), BNB ve BUSD’nin menkul kıymet olduğunu belirtti. Bunun ardından altcoin’lerde ciddi satış dalgası görüldü. Ayrıca listede stablecoin olan BUSD’nin yer alması, SEC’nin stablecoin’lere yönelik verdiği bir sinyal olabilir.

SEC Atlas Tradinge Kanca Atti

Hem altcoin’lerden hem de kripto borsalarından çıkış yapan yatırımcılar, son olarak da stablecoin’lerdeki depeg sorununu gündeme getirdi.Uzun zamandır kripto endüstrisiyle arası açık SEC, stablecoin’lerdeki problemlere göz yummayacaktır. Bu yüzden SEC’in sıradaki hedefinin stablecoin’ler olması yüksek ihtimalli gözüküyor.

Stablecoin’lere Karşıt Olarak Verdiği Sinyaller

SEC Başkanı Gary Gensler’in geçmiş zamanlarda kripto endüstrisine yönelik dile getirdiği agresif söylemler, son günlerdeki kaos ortamıyla yeniden akıllara geldi. Stablecoin’ler ve kripto paralar ile ilgili benzetme yapan Gensler, “Stablecoinler, kumarhanedeki poker çiplerine benziyor.  “Kripto paralar son derece spekülatif varlıklar. “Satoshi Nakamoto, yeni teknoloji ile finansı bir araya getirmek istedi. Ancak bu regülasyonsuz ilerleyemez.” demişti.

Sektör ile ilgili her türlü baskınlığa karşı çıkan SEC, Binance ile davalık olup borsanın stablecoin’i BUSD’yi menkul kıymet olarak nitelendirmişti. Stablecoin’lerin yüzde 76’sını oluşturan Tether’in (USDT) düzenleyici gözetim eksikliğini ele aldığımızda, olası bir SEC savaşını mümkün kılıyor. Stablecoin ihraççısı, her bir USDT tokenini destekleyen bir ABD dolarına sahip olduğunu iddia etse de, bunun gerçekten doğru olup olmadığı konusunda endişeler var.

FyCCaNdaEAIl3qm

SEC, Pax Dollar (USDP) ve BUSD token’larının arkasında yer alan stablecoin ihraççısı Paxos’a dava açıp Wells Bildirimi yayınlamıştı. Bu bildirim, düzenleyicinin şirketlere planlı icra eylemlerini bildirmek için kullandığı bir bildirim niteliğinde. SEC’in yakın zamandaki agresif hamlelerini değerlendirdiğimizde sıradaki hedefin stablecoin’ler olabileceğinin belirtileri ortaya çıkıyor.

Stablecoin’lerin Savaş Hazırlığı

USDT’deki dikkat çeken veriler ve ortaya çıkan Fud haberler, piyasa için dalgalanma yaratmış olsa da, Tether CEO’su Paolo Ardoino’nun güçlü duruşu ve yatırımcılara verdiği güveni sürdürme çabaları, Tether hakkında pozitif bir hava yaratmaya devam ediyor. Ardoino, piyasanın hacimsiz ve karamsar bir dönemden geçtiği bu süreçte manipülatif saldırılara karşı gözdağı veriyor.

Stablecoin credibility

Ardoiono, Tether’in her türlü fiyat hareketine karşı hazır olduğunu ve gerekli adımları atacaklarını belirtti. Ayrıca, USDT’yi USDC’ye çeviren yatırımcılara karşı da sert bir duruş sergileyerek, geri ödemeye hazır olduklarını ifade etti. Ardoiono, ek olarak geçmiş dönemlerde böyle bir açıklama yapmıştı;

Bugünün rakamları, insanların finansal özgürlüğe erişmek istediğini ve bu erişim onlara sağlandığında kullanacaklarını gösteriyor. Tether tokenları baka erişimi olmayanlara güvenli bir liman sunuyor ve onların para birimleri devalüe edilirken dahi satın alma güçlerini korumalarına imkan sunuyor. 

Stablecoin’lere olan güvenini Tether üzerinden gündeme getiren Ardoino, Tether’in manipülatif işlemlere karşı önlem alarak piyasa güvenini koruma hedefinde olduğunu ve yatırımcıların beklediği adımları atacağını taahhüt ediyor.

USDC ihraççısı Circle’ın CEO’su ve kurucu ortağı Jeremy Allaire, stablecoin’lerin hedef alınması ve dün itibariyle ortaya atılan depeg iddialarına sosyal medyadan cevap verdi. Ortada endişelenecek herhangi bir durum olmadığını belirten Allaire, stablecoin’lerin sektör için kritik bir paya sahip olduğunu ve korunması gerektiğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x