Yükleniyor...

Tezos DeFi Platformunda Ethereum’u Geçebilir mi?

2017 yılında 230 milyon dolardan fazla para toplayan Ethereum'un rakibi Tezos, DeFi'de gelişimini hızlandırmak için yeni fonlar toplamaya başladı.

tezos ethereumu gecebilir mi

2017 yılında 230 milyon dolardan fazla para toplayan Ethereum’un rakibi Tezos, DeFi’de gelişimini hızlandırmak için yeni fonlar toplamaya başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Merkeziyetsiz Finans’da (DeFi) Ethereum hakim olabilir ancak, Tezos daha düşük ücretler ve daha hızlı işlemler iddiası ile kullanıcıları kendine çekebilmek için yoğun çaba harcıyor.

Risk sermayesi şirketi Draper Goren Holm, yeni kurulan Tezos Stablecoin Vakfı’nın Tezos blockhain’de DeFi gelişimini ilerletmekle görevli bir yan kuruluşu olan Tezos Stable Technologies’in bugün başarılı bir tohum aşaması yaşadığını duyurdu. Toplanan fon miktarına dair ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Ethereum tabanlı projelere giden milyarlarca dolarlık likiditenin en azından şimdilik bir kısımını çekme umudu ile çalışmalarını sürdüren şirket için bu fonlama, Ethereum blockchain ile rekabetin ve Tezos DeFi ekosisteminin ilk adımı.

Yeni finanse edilen Tezos Stablecoin Tekhnologies, Tezos ağında USDtz stablecoin’lerin geliştirilmesini ve çoğalmasını destekleyecek ve ayrıca yakın zaman da Trustee tokenlerinin (TRU) halka açık satışı için planlamalar yapacak. TRU token sahipleri, kuruluş ile ortaklaşa başlatılan her yeni Tezos tabanlı DeFi projesinden bir pay sahibi olacak.

Merkezi olmayan finansın kısaltması olan DeFi, kullanıcıların krediler veya mevduat faizleri gibi finansal araçlara ve hizmetlere erişmesine izin veren bir dizi projeyi temsil ediyor. Merkezi olmayan blockchain’de kullanıcılar, isteklerini yerine getiren akıllı sözleşmeler yardımı ile gerçekleştirir. Şu anda 10 milyar doların üzerinde varlık Ethereum tabanlı DeFi akıllı sözleşmelerine bağlı.

Yatırımcı Tim Draper’ın da desteğiyle 2017 yılında gerçekleşen token bağış toplama etkinliğinde 230 milyon dolardan fazla para toplayan Tezos, piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para konumunda olan Ethereum’a göre bazı farklı özelliklere sahip.

Tezos Daha Merkeziyetçi

İlk olarak, Tezos’ta düğümler yalnızca belirlenmiş düğümlerin yeni bloklar oluşturabileceği veya doğrulayabildiği Delegrated-Proof-of-stake (DPoS) konsensüsünü kullanıyor. DPoS sisteminde daha fazla merkezi kontrol potansiyeli olduğu için bu durum Ethereum’a göre dezavantaj olarak kabul edilebilir. Ancak piyasalarda benimsenmesi konusunda bu dezavantaj, Tezos için bir avantaja da dönüşebilir.

Tezos’un En Büyük Avantajı “Hızı”

Blockchain araştırma firması BlockFyre tarafından sağlanan verilere göre, Ethereum’un saniyede 15 işlemine kıyasla Tezos, saniyede 40 işlem gerçekleştirebilecek potansiyel sahip. Özellike son aylarda artan DeFi projelerine ilgi ile beraber, birçok kullanıcı Ethereum ağının yavaşlığından ve işlem ücretlerinin fazla olmasından şikayet ediyor. Tezos’un bu potansiyeli sayesinde, işlem ücretlerinde artış olmadan, kullanıcıların işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x