ABD’li Vekiller Ulusal Yapay Zeka Komisyonu Yasasını Tanıttı • Coinkolik
Yükleniyor...

ABD’li Vekiller Ulusal Yapay Zeka Komisyonu Yasasını Tanıttı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grup milletvekili, yapay zekaya yaklaşım konusunda komisyon kurulması için yasa tasarısı sundu.

abd yapay zeka

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grup milletvekili, yapay zekaya yaklaşım konusunda komisyon kurulması için yasa tasarısı sundu. 

ABD’de iki partili bir grup milletvekili 20 Haziran Salı günü, ülkenin yapay zekaya (YZ) yaklaşımını incelemek üzere bir komisyon kurulması adına yasa tasarısı sundu. Sunulan tasarının öncelikli hedefi, YZ endüstrisinde düzenlemelerin oluşturulması etrafında şekilleniyor. Yasa tasarısı, Avrupa Birliği’ndeki tüketici koruma gruplarının, düzenleyicileri popüler sohbet robotlarının arkasındaki YZ modelleri hakkında soruşturma yapmaya çağırmasının ardından geldi. 

YZ ve Dijital Politika Merkezi Başkanı Teklife Destek Verdi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İki partili Ulusal YZ Komisyonu Yasası, Temsilciler Ted Lieu, Ken Buck ve Anne Eshoo tarafından tanıtıldı. 

Tasarı, YZ teknolojisinin düzenlenmesi için kapsamlı bir çerçeve oluşturmak üzere ulusal bir organ oluşturulmasını öneriyor. Yasa, YZ teknolojisiyle ilişkili potansiyel riskleri ele almayı amaçlıyor. Komisyon bunu başarmak için uzmanları, hükümet yetkililerini, sektör temsilcilerini ve emek paydaşlarını bir araya getirecek. Milletvekillerine göre, ortak çabaları etkili bir YZ düzenlemesi için öneriler sunmaya odaklanacak. 

Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi Başkanı Merve Hickok, Ulusal Yapay Zeka Komisyonu’na destek verdi. 

Hickok, teklifin yapay zeka için gerekli düzenlemeleri oluşturacağı ve ülkenin YZ stratejisini şekillendirmede halkın katılımını kolaylaştıracağı için zamanında ve çok önemli olduğunu söyledi. Merkez daha önce ABD’nin gelecekteki YZ zorluklarını ele almak için hazırlıksız olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu. 

Hickok, bir komisyon kurulması önerisini ileriye dönük olumlu bir adım olarak değerlendiriyor ve milletvekillerini bu girişimden dolayı takdir ediyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x