AMD, Nvidia'ya Meydan Okuyacak Yeni AI Çipini Tanıttı • Coinkolik
Yükleniyor...

AMD, Nvidia’ya Meydan Okuyacak Yeni AI Çipini Tanıttı

Advanced Micro Devices (AMD) 13 Haziran Salı günü, pazar lideri Nvidia’ya meydan okuyacak yeni yapay zeka çipi hakkında detayları paylaştı.

AMD

Advanced Micro Devices (AMD) 13 Haziran Salı günü, pazar lideri Nvidia’ya meydan okuyacak yeni yapay zeka çipi hakkında detayları paylaştı. 

Kaliforniya merkezli AMD, yapay zekaya yönelik en gelişmiş grafik işlem birimi (GPU) olan M1300X’in üçüncü çeyrekte piyasaya sürülmeye başlayacağını ve bunu dördüncü çeyrekten itibaren seri üretiminin izleyeceğini söyledi. AMD’nin gerçekleştirdiği yeni duyuru, şu anda yüzde 80’in üzerinde pazar payı ile yapay zeka çipleri piyasasına hakim olan Nvidia’ya karşı yapılan en önemli meydan okumayı temsil ediyor. 

AMD, Yeni AI Çip’in Yanı Sıra Infinity Mimarisini de Duyurdu

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

AMD, en yeni M1300X çipinin ve CDNA mimarisinin, büyük dil modellerinin ve gelişmiş yapay zeka modellerinin taleplerini karşılamak için özel olarak geliştirildiğini duyurdu. 

Maksimum 192 GB bellek kapasitesine sahip olan M1300X, Nvidia’nın maksimum 120 GB belleği destekleyen H100 çipi gibi diğer çiplere kıyasla daha büyük yapay zeka modellerinin kullanılmasına olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra AMD, sekiz adet M1300X hızlandırıcıyı tek bir sistemde birleştiren ve Nvidia ile Google’ın yapay zeka uygulamaları için sekiz veya daha fazla GPU’yu entegre eden Infinity Mimarisini duyurdu. 

San Francisco’da yatırımcılara ve analistlere yapılan sunum sırasında AMD İcra Kurulu Başkanı Lisa Su, yapay zekanın şirketin en önemli ve stratejik açıdan uzun vadeli büyüme fırsatını temsil ettiğini vurguladı. 

Lisa Su konuşmasının devamında ise şu sözlere yer verdi: “Veri merkezi yapay zeka hızlandırıcı pazarının bu yıl yüzde 50’nin üzerinde yıllık bileşik büyüme oranıyla 30 milyar dolar gibi bir rakamdan 2027’de 150 milyar doların üzerine çıkacağını düşünüyoruz.” 

Geliştiriciler ve sunucu üreticileri Nvidia’nın ürünlerine alternatif olarak AMD’nin hızlandırıcı yapay zeka çiplerini benimserlerse, çip üreticisi için önemli bir kullanılmayan pazar açılabilir. Geleneksel bilgisayar işlemcileriyle tanınan AMD, talepteki bu potansiyel değişimden faydalanabilir. 

AMD spesifik fiyatlandırma detaylarına ilişkin açıklama yapmamış olsa da, bu eylem potansiyel olarak Nvidia’nın 30.000 dolar veya daha yüksek fiyat etiketleri taşıyabilen H100 gibi modelleri de dahil olmak üzere GPU’lar üzerinde aşağı yönlü fiyat baskısı yaratabilir. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x