Yükleniyor...

Fed Kararı ve Bitcoin Teknik Analizi

Aylık kapanışını 23 bin 135 dolar seviyesinden tamamlayan Bitcoin, kapanış sonrası gerçekleştirdiği ufak çaplı düzeltmeyle 22 bin 884 dolar seviyesine geriledi.

Aylık kapanışını 23 bin 135 dolar seviyesinden tamamlayan Bitcoin, kapanış sonrası gerçekleştirdiği ufak çaplı düzeltmeyle 22 bin 884 dolar seviyesine geriledi.

Şu anda yeniden 23 bin doların üzerinde fiyatlanan varlık için bugün oldukça önemli bir gün olacak. Malumunuz bu akşam 22:00’da FED’in faiz kararını açıklaması bekleniyor. Bugün sizlerle birlikte bu veriler Bitcoin üzerinde nasıl bir etki yaratır, uzmanlar Bitcoin fiyatı için ne tahmin yapıyor gibi konu başlıklarına değineceğiz.

BTC, Aylık Kapanışını Gerçekleştirdi 

Kripto para piyasası dün gece itibariyle aylık kapanışlarını gerçekleştirdi. 2021 yılının ekim ayından bu yana ilk kez bir ay içerisinde bu denli yükseliş yaşayan Bitcoin, aylık kapanışını kritik direncin altında gerçekleştirdi. 23.350 dolar direncinin altında kapanış gerçekleştiren varlık sabah saatlerinde yaşadığı düzeltmeyle birlikte yeniden 23 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Birçok uzman görüşüne göre Şubat ayı Bitcoin için biraz yorucu olabilir. Ekonomik takvimin zorluğu, Bitcoin fiyatında düzeltmelerin olduğu bir aşamaya yol açabilir. 

Bitcoin fiyatının eski seviyelerine dönmesi için öncelikle kritik bir direnç noktası olan 23.350 doları geçmesi ve bu seviyenin üzerinde kapanışlar gerçekleştirmesi gerekiyor. 

FED Faiz Kararı BTC’yi Nasıl Etkileyecek? 

FED faiz kararının bugün akşam saat 22:00’da açıklanması bekleniyor. Birçok yatırımcı da FED’in açıklayacağı karara göre yatırımlarını şekillendirmeyi amaçlıyor. Şimdi dilerseniz FED faiz kararı Bitcoin fiyatını nasıl etkiler, yükseliş devam eder mi yoksa düzeltmeler kapıda mı birlikte inceleyelim. 

Ocak ayında FED’in daha düşük faiz artırımlarına yöneleceği ve ABD’de enflasyonun soğumaya başlaması beklentisiyle kripto para piyasası, hisse senetleri ve tahviller gibi varlık sınıflarında olumlu fiyatlanmalar yaşandı. Bu olumlu fiyatlanmalar sırasında lider kripto para birimi de %40 oranında değer kazandı. Bugün açıklanacak verilerde FED’in 25 baz puanlık bir artış yapması öngörülürken, bu artış sonrası faiz artırımlarının son bulacağına dair birçok beklenti yer alıyor. Bu nedenle FED başkanı Jerome Powell’ın söyleyecekleri, daha da önem kazanmaya başladı. Powell’ın yaptığı bir önceki açıklamaya baktığımızda enflasyonu dizginlemek adına sıkılaştırıcı politikaların devam edeceğine yönelik şahin görüşlere sahip olduğunu görüyoruz. Jerome Powell’ın bu akşam yapacağı konuşmada şahin yaklaşımına devam etmesi, kripto para piyasalarında aşağı yönlü hareketler yaşanmasına sebep olabilir. 

Fakat birçok uzman isim, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kaynaklı volatilitenin azaldığını ve FTX ile birlikte en kötü günlerin geride kalmış olabileceğine inanıyor. 

BTC Fiyat Analizi 

Bitcoin fiyatı için 23.350 dolar seviyesinin kritik bir direnç olduğunu söylemiştik. Varlığın 23.350 direncini geçmesi için 23.054 dolar bölgesinin altından kaçınması gerekiyor. Salı gününün en yüksek seviyesi olan 23.297 dolara doğru bir hareket yükseliş seansına işaret edebilir. Ancak Jerome Powell ve NASDAQ Endeksi’nin de bu yükselişe destek sağlaması gerekiyor.

Olası bir yükseliş durumunda boğalar muhtemelen ikinci ana direnç seviyesi olan 23.621 doları ve 24.000 doları test edebilir. Bu durumda BTC için takip edilmesi gereken üçüncü direnç seviyesi 24.188 dolarda bulunuyor. 23.054 dolar bölgesinin altına yaşanacak sarkmalar ilk büyük destek seviyesi olan 22.811 doları devreye sokabilir. Jerome Powell’ın şahin açıklamalar yapması durumunda BTC fiyatı 22.500 ve ikinci destek seviyesi olan 22.487 dolar seviyelerinden kaçınmalıdır. Yaşanacak bu gibi olumsuz bir durumda ise BTC’nin üçüncü destek seviyesi 21.920 dolar civarında yer alıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner