Kenya, CBDC Konusunda Kararsız • Coinkolik
Yükleniyor...

Kenya, CBDC Konusunda Kararsız

Kenya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda kararsız bir tutum sergiliyor.

kenya

Kenya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda kararsız bir tutum sergiliyor.

Merkez bankası, bir CBDC‘nin cazibesinin azaldığını ve bir tane yayınlamanın “zorlayıcı bir öncelik olmayabileceğini” belirtti. Bu açıklamayla birlikte daha önceden yapılan açıklamalar çelişti.

Kenya Merkez Bankası, CBDC’lerin Cazibesinin Azaldığını Düşünüyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kenya Merkez Bankası, ülkenin ödeme sistemlerindeki sorunların mevcut ekosistem etrafında yapılandırılan yeniliklerle çözülebileceğini ifade etti. Twitter’da yayınlanan bir bildiride, merkez bankasının şubat ayında başlattığı bir istişareye 100’den fazla yorum aldığı belirtildi. Yanıt verenler arasında ticari bankalar ve kurum temsilcileri de bulunuyordu ve katılımcılar, bir CBDC‘nin artan verimlilik gibi faydalarını vurgularken, yüksek uygulama maliyetleri ve finansal dışlanma gibi risklere de dikkat çekti.

CBDC

Merkez bankası, CBDC çıkartan ülkelerin karşılaştığı “uygulamayı engelleyen” sorunları ve kripto pazarındaki son istikrarsızlığın endişeleri artırdığını belirtti. Örneğin, Nijerya benimseme konusunda sorunlar yaşarken, Bahamalar merkez bankası CBDC’nin benimsenmesini iyileştirmek için bir strateji üzerinde çalıştığını açıkladı.

Geçen yıl kripto piyasasındaki türbülanslar, sözde kripto kışı sırasında milyarlarca dolarlık değeri silinmesine yol açtı. Kenya Merkez Bankası, basın açıklamasında “CBDC’nin cazibesinin azaldığını” ifade etti ve gelecekteki değerlendirmeleri bilgilendirmek için CBDC’lerdeki gelişmeleri takip edeceğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x