Yükleniyor...

Pepe, Doge’un İzinden Gidiyor! 

Dijital varlık dünyası 2020 senesinden itibaren yeni projelerle büyümeye devam ediyor.

Dijital varlık dünyası 2020 senesinden itibaren yeni projelerle büyümeye devam ediyor. Kendi içerisinde kategorilere ayrılıyor ve sunduğu fırsatlarla yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor. İnternette yer alan meme’lere benzer kripto paralar, işlem hacimleriyle beraber inanılmaz popülerleşmeye başlıyor. Nisan ayında Ethereum’daki ERC-20 ağı gibi BRC-20 ağı oluşturuldu ve piyasadaki para BRC-20 ağında oluşturulan projelere yönleniyor.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Pepecoin furyasına farklı tokenlar da eşlik ediyor ve bu sayede yatırımcılarına büyük bir getiri sağlıyor. Bu kategoriler arasında çeşitli görsellerle zenginleştirilen meme coinler topluluklarca benimsendi. Sosyal medyayı arkasına alan ‘şaka paraları’ her geçen gün artmaya devam ederken geçtiğimiz hafta Pepecoin ile beraber daha çok konuşur hale geldik. Genele bakacak olursak bir meme coin’in herhangi bir projesi ya da vaadettiği bir katma değer bulunmuyor. Ancak yatırımcıların kolay para kazanma arzusu işin içine girdiğinde meme coin’lerin değer kazanması kaçınılmaz hale geliyor.  

Geçmiş tarihe tekrardan döndüğümüzde, ilk meme token Dogecoin ve Shiba Inu ile başladı. En popülerler arasında zirvede olan Dogecoin, Elon Musk ile beraber değerlendi. Shiba Inu ise Nisan 2021’de oluşturulduktan sonra ünlü markalarla yaptığı iş birlikleri sayesinde yatırımcının dikkatini çekti. Hali hazırda 600 kadar meme token bulunuyor ve toplam meme token piyasa değeri yaklaşık olarak 18 milyon dolara denk geliyor. Her ne kadar ayı piyasasında olsak bile artan popülerlikleriyle yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyorlar.  

Nisan ayında piyasaya sürülen ve yatırımcıların dikkatini çeken Pepecoin geçtiğimiz hafta 1 milyar dolara ulaştı. Hiç şüphesiz bunun nedeni global kripto para borsası olan Binance’in listeleme duyurusu oldu. Öncesinde yaşanan gelişmelerde 8 milyon dolar değerindeki Pepecoin’in sonsuza dek kilitlendiği duyurulmuştu. Aynı zaman dilimi içerisinde Binance’e yöneltilen listeleme sorularını cevapsız bırakan yöneticiler, meme coin’i listeleyerek fiyat artışının önünü açmış oldular. Geçtiğimiz hafta büyük bir fiyat artışıyla değerlenen meme coin, bir günlük zaman dilimi içerisinde %50’nin üzerinde kar sağladı ve en yüksek spot işlem hacmine sahip oldu.  

İlgili token’ın özelliklerine göz attığımızda yaklaşık %94’lük bir kısmı likidite havuzuna iletildi. Gönderilmeyen kısım ise likidite sağlayıcıları eşliğinde satıldı. Yol haritasında bize neleri sunduğuna baktığımızda ise kademeli bir yol haritası olduğunu görüyoruz. İlk etapta ilgi toplaması, ardından borsalarda listelenmeye başlanması ve nihayetinde eşantiyonların satılmaya başlanması hedefleniyor. Bu hedeflerin hepsinin tamamlanması durumunda ise 100 binden fazla kullanıcıya ulaşmayı düşünüyorlar.  

Fiyatının tavan yapması konusuna gelirsek, globalde faaliyet gösteren birkaç borsada listelenmeye başlandı. Bu sayede güzel ivme kazandı ve Binance Ceo’su CZ’ye sorulduğunda net bir cevap vermemişti. Bu sorunun üzerinden iki gün geçti ve Binance tüm global sosyal medya kanallarında Pepecoin’i listeleyeceklerini duyurdu. Bu duyurunun ardından meme token’ın fiyatında ciddi oranda artış yaşandı. 2020 senesinden sonrası çıkan meme coin furyasına en son katılanlar arasında Pepecoin yer alıyor ancak hiç şüphesiz son olarak kalmayacak. Bol sıfırlı açılış fiyatlarının sonrasında çok büyük bir kitleye hitap eden ve büyük yatırımcıların ilgisini çeken diğer enstrümanlar da küresel çapta beklediğini alacak gibi duruyor.

Tavsiye olarak geçmişteki olayları dikkate almakta büyük fayda var. Çok büyük spekülasyonların yaşandığı ve birçok yatırımcının üzüldüğü bu yatırımların daha akılcı harekete ihtiyacı bulunuyor. Birkaç haftadır Bitcoin’in pazar hakimiyetinin geri çekilmesindeki en büyük neden meme token’ların popülerleşmesi. Makroekonomik gelişmelerle birleşince Bitcoin’deki düşüşler kaçılmaz oluyor. Nisan ve Mayıs 2021 tarihinde meme token popülerleştiğinde BTC’de para girişleri sıkıntıya girmişti. Aynı şekilde Kasım 2021 tarihinde aynı tabloyla karşılaşıldı. Mayıs ayında da geçmiş tarihteki senaryo yaşanıyor ve bu durum bir süre daha böyle devam edecek gibi duruyor. 

Son olarak meme token’ların geleceğini şimdiden ön görmek zor olsa da son zamanlardaki yükselişler Bitcoin’i negatif etkilemeye devam edecek gibi duruyor.  


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x