Yükleniyor...

Rus Hacker, Fidye Yazılımı Sebebiyle Suçlandı

ABD makamları, bir Rus hacker'ın hastanelere, okullara ve polis departmanlarına saldıran bir fidye yazılımı çetesindeki rolü nedeniyle suçlandığını belirtti.

hacker

ABD makamları, bir Rus hacker‘ın hastanelere, okullara ve polis departmanlarına saldıran bir fidye yazılımı çetesindeki rolü nedeniyle suçlandığını belirtti.

Fidye yazılımı ile hack‘lenme olaylarına dair açıklama yapan ABD Adalet Bakanlığı konunun takipçisi olacağını dile getirdi. ABD Adalet Bakanlığı bununla birlikte hacker‘ın bir grup içinde yer aldığını da ekledi.

ABD Adalet Bakanlığından Rus Hacker İddiası

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Adalet Bakanlığı, Pavlovich Matveev’in Lockbit, Babuk ve Hive fidye yazılımı çetelerinde yer aldığı iddia ediliyor. New Jersey bölge savcısı Philip Sellinger, bu grupların “dünyadaki en aktif ve yıkıcı siber suç tehditleri arasında” olduğunu ifade etti. Sellinger, Matveev’in ABD ve dünya genelindeki 2.800’e yakın kurbanıyla birlikte çalıştığını belirtti.

hacker

Söz konusu kurbanlar arasında, Columbia Bölgesi’ndeki Metropolitan Polis Departmanı da bulunuyor. Bilgisayar korsanları, çalınan birçok personel dosyasını yayınlamaya devam etti. Adalet Bakanlığı, bu grupların kiliseleri ve kar amacı gütmeyen kuruluşları da hedef aldığını belirtti.

Matveev’in kimliği, siber güvenlik muhabiri Brian Krebs tarafından Ocak 2022’de açıklanmıştı. Krebs, Matveev’in Darkside fidye yazılımı grubuyla bağlantılı olduğunu ve Mayıs 2021’de Colonial Pipeline Co.’ya yapılan saldırının sorumluluğunu üstlendiğini iddia etmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x