Yükleniyor...

Rusya’dan Stablecoin Hamlesi, Ödemeler Stablecoin İle Mi Olacak?

Rusya’dan Stablecoin Hamlesi Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimden sonra birçok devletin Rusya’ya yaptırım uygulamasıyla beraber Rusya, yaptırımları aşmak için yeni yollar arıyor.

Rusya’dan Stablecoin Hamlesi

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimden sonra birçok devletin Rusya’ya yaptırım uygulamasıyla beraber Rusya, yaptırımları aşmak için yeni yollar arıyor. Rusya Maliye Bakanlığı, sınır ötesi stablecoin tabanlı bir ödeme platformu oluşturmak için dost ülkelerin hükümetleriyle birlikte çalışmaya başlandığını bildirdi. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev, muhtemelen aralarında Çin, Belarus ve Kuzey Kore’nin de bulunduğu dost ülkeler arasında gerçekleşecek platformu yürürlüğe koymak için ek düzenlemeler getirileceğini söyledi. Moiseev, verdiği röportajda şu ifadelere de yer verdi:” Şu anda ülkelerle geliştirmekte olduğumuz temelde takas platformları olan bu platformlarda kullanılacak karşılıklı olarak kabul edilebilir tokenize araçlar sunuyoruz. Sabit kripto paralar, genel olarak tanınan bazı araçlara sabitlenebilir. Örneğin, değeri ilgili tüm taraflar için net ve takdir edilebilir olan altın.” Rus devlet haber ajansı Tass’ın yaptığı habere göre, Rusya’nın hangi ülkelerle ticaret ödemelerinde stablecoin kullanacağı net olarak açıklanmadı. 

Rusya Neden Böyle Bir Yol İzliyor?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi gelelim Rusya’nın neden böyle bir yol izlediğine. Başkan Vladimir Putin, bu yılın Temmuz ayında dijital ödemeleri yasaklayan bir yasayı imzalamasıyla ve Rusya Merkez Bankası’nın ülkede tüm kripto faaliyetlerini yasaklaması için uyarmasıyla dijital para birimlerine karşı sert bir duruş sergilemişti. Fakat Rusya, Ukrayna ile yaşadığı gerilimin başından beri birçok ülke tarafından yaptırıma uğradı ve bu yaptırımları aşmak için de sınır ötesi işlemler için stablecoin ile ödeme seçeceğini ele aldı. 

Paladyum Destekli Stablecoin

Rusya hükümetinin bu yılın başlarında desteklediği başka bir stablecoin projesi mevcuttu. Bu projede Rus hükümeti destekli tokenizasyon platformu Atomyze, bu yılın Şubat ayında Rusya Merkez Bankası’ndan kayıt alarak ülkenin ilk yasal dijital varlık yöneticisi olmuştu. Sonrasında ise Atomyze, yerel banka Rosbank ile birlikte paladyum destekli ilk dijital varlığını çıkardı. Rusya’nın uluslarası ödemelerde kullanmayı planladığı stablecoin ise henüz belli değil. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x