Yükleniyor...

Solana, Ağ Sorunlarıyla Kan Kaybediyor!

Ethereum'un (ETH) yerini alacağı konuşulan Solana (SOL), ağ kesintileri ve aksaklıkları nedeniyle kan kaybetmeye devam ediyor.

solana sorunlari devam ediyor

Ethereum’un (ETH) yerini alacağı konuşulan Solana (SOL), ağ kesintileri ve aksaklıkları nedeniyle kan kaybetmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yıllar önce Bitcoin, geleneksel finans ürünlerine rakip olmak amacıyla ortaya çıktı. Bitcoin’in yarattığı heyecan, beraberinde birçok altcoin’in piyasaya çıkmasına yol açtı. Ethereum, Ripple, Stellar gibi projeler yıllarca kripto yatırımcılarını cezbetmeyi başardı.

Yükselen kripto para furyası, rekabet ortamını da beraberinde getirdi. Ethereum’un ölçeklendirme ve hız problemlerine yönelik ortaya çıkan Solana, yeni Ethereum olarak lanse ediliyordu. Ancak Solana, yıllardır ağ kesintileri ve aksaklıklarıyla mücadele ediyor. Popüler projedeki bu kan kaybı, bir dönemin daha bittiğini mi gösteriyor?

Solana, Yine ve Yeniden Ağ Kesintisi Yaşadı

Merkeziyetsiz akıllı sözleşmeler platformu Solana (SOL), Ethereum’un en büyük rakibi olarak çıktığı kripto yolculuğunda, yaşadığı aksaklıklar nedeniyle kan kaybetmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz haftasonu Solana, ağ aktivitelerinde kesintiler ve yavaşlamalar yaşadı. Solana’nın ağında yaşanan sorunlar, geliştiriciler tarafından ağın dondurulması kararıyla gündeme bomba etkisi yarattı. “Yine mi?” sorularının yankılandığı bu durum karşısında geliştiriciler, son ağ kesintisinin nedenini açıklayamadı.

solana ag kesintisi yasadi

Yaşanan sorunlara odaklanan geliştiriciler, ağı tekrar hazır hale getirmek amacıyla bir deneme gerçekleştirdi. Ancak bu ilk deneme, ağı yeniden başlatamadı. Solana’nın altyapısına odaklanan geliştiriciler, hard fork ve senkronize çalışma prensiplerine odaklandı. Ekosistemden gelen yorumlar, Solana ağının “forking” yaşadığını ve ağın derhal yeniden başlatılması gerektiğini dile getirdi.

Haftasonuna damga vuran bu olaylar zincirinin sonucunda, geliştiricilerin yoğun uğraşları sonucunda ikinci denemenin ardından ağ aktif hale getirilebildi. 5.000 işlemden 85 işleme kadar düşen ağ aktivitesi, yeniden başlatmanın başarılmasının ardından canlanmaya başladı.

Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan bu sorunlar, Solana ekosisteminde yankıların başlamasına da neden oldu. Yıllardır düzelmeyen bu problemler konusunda, rahatsız olmaya başlayan kullanıcı sayısında artış gözlemleniyor.

Solana, Yıllardır Ağ Kesintileriyle Mücadele Ediyor

Popüler kripto projesi Solana (SOL), geçtiğimiz günlerde yaşadığı ağ kesintileriyle tekrar gündeme geldi. Bu ağ kesintileri, Solana için ne ilk oldu ne de son olacak gibi görünüyor. Çünkü Solana geliştiricileri, henüz ağ kesintilerine karşı tam anlamıyla bir çözüm bulmuş değil.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Solana, yaklaşık 6 saatlik bir kesinti yaşamış ve zorlu süreçlerin içerisine düşmüştü. Tam 6 saat boyunca ağda işlem gerçekleştiremeyen Solana, sorunları çözmek için yoğun mesai harcadıklarını sık sık dile getirmişti.

Ekim ayında da benzer bir ağ kesintileriyle karşılaşan popüler proje, çareyi doğrulayıcılardan sistemi yeniden başlatmalarını talep etmekte buldu. Sorunun tam olarak ne olduğunu o dönemde de bulamayan geliştiriciler, durdurdukları ağı tekrar başlatarak geçici çözüm üretmişti.

Ekim ayında gerçekleşen bu ağ aksaklıklarına, Solana kurucularından Anatoly Yakovenko’dan bir açıklama gelmişti. Yakovenko, Ekim ayında, Solana’daki ağ kesintilerine çözüm olacak bir fix’in yolda olduğunu söyledi.

Yakovenko, Ekim ayındaki kesintilerin, doğrulayıcıların yaptığı hatalara bağlı olabileceğini söyledi. Ethereum’un rakibi olarak gösterilen proje, doğrulayıcılardan kaynaklı problemler nedeniyle ağ aksaklığı yaşadığını ifade etti.

Ancak Ekim ayındaki bu kesinti, Solana ağının altıncı kesintisi olarak tarihe geçmişti. Defalarca aynı problemlerle karşılaşan kripto kullanıcıları, Solana ağına karşı duydukları güveni kaybetmeye başladılar. Ekim ayının sonlarında yapılan bir ankette, kripto sektörünün uzmanlarına, “Solana ekibine güveniyor musunuz?” şeklinde bir soru soruldu. Bu ankete katılanların yüzde 33’ü, geliştirici ekibe artık güvenmediklerini dile getirdi.

solana trust

Sadece 2022 yılında 6 kez ağ kesintisi yaşayan Solana, benzer problemleri yeni yıla da taşıdı. Popüler projenin ağı, geçtiğimiz gün de kesintiler yaşayarak sosyal medyada gündem oldu.

Solana’nın Beli Doğrulmuyor! Ağ Kesintileri ve Güç Kayıpları Sonrası Neler Olacak?

Ethereum’un en büyük rakibi olarak tabir edilen Solana (SOL), ağ kesintileri ve projesel güç kayıpları nedeniyle belini bir türlü doğrultamadı.

Geçtiğimiz günlerde Solana, 2022 yılından bu yana yedinci kez ağ kesintisi yaşamış oldu. Bu durumdan yorulan birçok kripto geliştiricisi, yeni proje olan Aptos’a akın etmeye başlamıştı. Altıncı ağ kesintisinden sonra birçok DeFi platformu, Solana yerine Aptos ağını kullanmak için harekete geçmişti.

Solana geliştirici ekibi, yıllardır ve defalarca kez gerçekleşen bu ağ sorunlarına karşı henüz tam anlamıyla bir çözüm bulmayı başaramadı. SOL fiyatının üç haneli seviyeleri gördüğü dönemlerden, tek haneli fiyatlara düşüş yaşadığı dönemlere gelindi. Ethereum’un rakibi, belini doğrultmak için yoğun bir mesai harcıyor.

solana fiyat dususu

Ayrıca Solana, FTX’in iflas etmesiyle de büyük bir güç kaybı yaşamıştı. FTX’in iflas etmesiyle başlayan yoğun haber dalgası arasında, Solana’nın da haberleri gündeme düşmeye başlamıştı. FTX’in eski CEO’su SBF’nin, Solana’ya yatırımlar yaptığı da gündemde yer alıyordu.

FTX’in iflas sürecindeki kötü haber dalgasına katılan SOL, yaklaşık 7 dolara kadar bir düşüş yaşamıştı. Ağ kesintilerinin ardından bir de FUD dalgasıyla mücadele eden proje, ekosistemin ortaklaşa çalışmasıyla tekrar 20 dolar üzerine çıkmayı başardı. Bu dönemde en büyük etken, tüm Solana ekosisteminin başlattığı Bonk furyası oldu. Solana’nın meme coin’i olan Bonk, ağ aktivitelerini hareketlendirmeyi başardı. Aynı zamanda bu ağ aktiviteleri, SOL fiyatında keskin yükselişlere de yol açtı.

Defalarca kez dibe düşen popüler proje, defalarca kez bu dip bölgelerden kurtulmayı başardı. Ancak Ethereum’un katili olarak lanse edilen projenin, ağ kesintileri ve FUD dalgalarıyla mücadelesi bitmeyecekmiş gibi görünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x