Yükleniyor...

FTX Ekibinin Başarısızlığına İlişkin Rapor Yayınlandı

Yeniden yapılanma süreçlerini yürüten FTX, önceki yönetim ekibinin neden başarısız olduğuna yönelik ilk raporunu yayınladı.

ftx iflas

Yeniden yapılanma süreçlerini yürüten FTX, önceki yönetim ekibinin neden başarısız olduğuna yönelik ilk raporunu yayınladı.

Kasım ayında iflas eden FTX, kripto endüstrisinde yeni bir dönemin başlamasına da vesile oldu. Hukuksal süreçlerin ve iflas davalarının yoğun ilerlediği bugünlerde, FTX’in neden iflas ettiğine ve yönetim ekibinin neden başarısız olduğuna yönelik ilk rapor yayınlandı. Raporda dikkat çeken başlıklar yer alıyor.

FTX Raporu: Tek Adam

FTX‘in iflas sürecini yöneten ekip, önceki yönetim ekibinin yaptığı hataları ve yanlışları içeren bir rapor yayınladı.

Raporda, FTX’in neden başarısız olduğuna yönelik başlıklar yer alıyor. Başarısızlığın en önemli nedenlerinden birisi olarak, Sam Bankman-Fried’ın tüm önemli konularda son sözü söylemesi gösterildi.

Raporda, 31 Temmuz 2019 tarihinde yapılan merdiven altı bir işleme de yer verildi. Singh’in, raporda yer alan bu işlemde, Alameda’nın FTX’ten sınırsız miktarda kripto varlığı çekmesine izin vermek için kod yapısını değiştirdiği belirtildi. Alameda’nın FTX’in yaşadığı tasfiyelerden kurtulması amacıyla da çeşitli hamleler yapıldığı aktarıldı.

Ayrıca rapora göre, FTX’in alacaklılara yükümlülüğünün 12 milyar dolar olduğu ifade edildi. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan FTX’in İcra Kurulu Başkanı John J. Ray III, şunları söyledi;

“11. Bölüm sürecinin başından bu yana söz verdiğimiz şeffaflık ruhu çerçevesinde ilk raporu yayınlıyoruz. Bu raporda, FTX Group’un nakit ve kripto varlıklarını korumak için kritik olan alanlarda uygun kontrolleri uygulamada başarısız olduğuna dair bulgularımızla ilgili ayrıntılar sunuyoruz. FTX Group, sahte bir şekilde FTX Group’u sorumlu bir şekilde yönettiğini iddia eden, ancak aslında gözetim kurmaya veya uygun bir kontrol çerçevesi uygulamaya çok az ilgi gösteren küçük bir grup kişi tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyordu. FTX’in düşüşünde etkili olan olayları gözden geçirmek ve alacaklılar için mümkün olduğunca fazla değeri tespit etmek ve geri kazanmak için çabalarımızı sürdürüyoruz.”

FTX’in çıkardığı bu çalışmaları, hukuk, yeniden yapılandırma, adli muhasebe, siber güvenlik, bilgisayar mühendisliği, kriptografi, blockchain ve diğer uzmanlardan oluşan bir ekip aracılığıyla gerçekleştirildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner