Jerome Powell, Piyasalara Nefes Aldırdı • Coinkolik
Yükleniyor...

Jerome Powell, Piyasalara Nefes Aldırdı

Aralık ayının ilk gününde kripto para piyasalarında ufakta olsa toparlanmalar hakim.

Aralık ayının ilk gününde kripto para piyasalarında ufakta olsa toparlanmalar hakim. Lider kripto para birimi Bitcoin dün gece saatlerinde 17.194 dolar seviyesine kadar yükseldi. Peki Bitcoin ve kripto paralar neden yükseldi dilerseniz birlikte inceleyelim. 

Jerome Powell Ne Söyledi? 

Kripto para piyasaları dün Jerome Powell’ın yapacağı konuşma öncesinde pozitif fiyatlanmaya başlamıştı. Dün akşam saatlerinde Jerome Powell’ın, Brookings Enstitüsünün bir etkinliğinde yaptığı konuşma sonrası Bitcoin fiyatı 17 bin dolar seviyesinin üstüne çıktı. Peki Jerome Powell neler söyledi de kripto para piyasası bu sancılı sürecin içerisinde biraz da olsa pozitif fiyatlandı?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Jerome Powell, dün yaptığı konuşmada enflasyon ve faiz oranlarına değindi. Enflasyon’un çok yüksek seyrettiğini, ufak toparlanmalar görseler de tam bir ilerleme görülmediğini ifade eden Powell, faiz oranlarına yapılan artışın yumuşatılması gerektiğini ve bunun yılın son toplantısı olan Aralık toplantısında yapılabileceğini ifade etti. 

Powell, Fed’in Aralık toplantısında ana faiz oranını yarım puan artırabileceğinin sinyalini verdi. Bu, art arda dört 75 baz puan sonrası daha küçük bir artış. Powell yaptığı açıklamada, daha küçük artışların enflasyonla mücadeleden vazgeçileceğinin bir işareti olarak algılanmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.  Genel olarak, kripto para piyasası Powell’ın açılış konuşmalarının ardından yeşile döndü diyebiliriz. Bitcoin, günlük %4,39 yükselişle 17 bin 194 dolar seviyesine kadar yükseldi ve sonrasında yatay hareketlerine devam etti. 17 bin 194 dolar seviyesi Bitcoin fiyatının son 20 günde gördüğü en yüksek seviye. Fakat uzmanlar, lider kripto varlığın iyi bir fiyat hareketi başlatması için 19 bin dolar bölgesini geri kazanması gerektiğini söylüyor. 

Powell’ın konuşmalarıyla yükselen sadece Bitcoin olmadı, başkanın konuşması sonrası, ABD endeksleri de yükselişe geçti. Nasdaq, %4,41, S&P 500 %2,18 ve Dow Jones %3,09 yükseliş gördü. 

Genel olarak, FTX krizi, BlockFi ve Genesis krizierleri gibi birçok sorunun ortasında, faiz oranlarında yumuşamaya gidileceği haberi piyasalara biraz nefes aldırdı diyebiliriz. 

Glassnode Verileri Ne Söylüyor? 

Bitcoin ile ilgili bir başka gelişme de Glassnode şirketinin sunduğu veriler. Veri analitik şirketinin yayınladığı son verilere göre, küçük ve orta ölçekli yatırımcıların Bitcoin’e olan talebi artış kaydederek rekor seviyelere ulaştı. 0.1 ile 10 Bitcoin arasında varlığa sahip yatırımcı sayısı, tüm zamanların en yüksek değerini aşarak yeni bir zirveye ulaştı. Verilere göre küçük yatırımcılar, FTX çöküşünden bu yana yaşanan korku ortamına rağmen 96.200 adet Bitcoin aldı. Bu da yatırımcıların Bitcoin’e olan güvenini kaybetmediğini ve biriktirme eğiliminin arttığını gösteriyor. 

BTC Fiyat Analizi 

Lider kripto para birimi için takip etmemiz destek ve direnç seviyelerine göz attığımızda, yükselişin devam etmesi durumunda karşılaşılacak ilk direnç seviyesi 18.000 dolar seviyesinde bulunurken diğer direnç seviyesi ise 19.600 dolar seviyesinde yer alıyor. Olası bir düşüş durumunda Bitcoin 16.500 dolarlık destek seviyesine geri çekilme yaşayabilir. Orada tutunamaması durumunda ise bir sonraki destek seviyesi 15.900 dolar bölgesinde yer alıyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x