SEC'in Kripto Hamleleri ABD'yi İkiye Böldü! • Coinkolik
Yükleniyor...

SEC’in Kripto Hamleleri ABD’yi İkiye Böldü!

ABD'li düzenleyici SEC'in yaptığı hamleler, ABD'yi ikiye böldü.

SEC kripto

ABD’li düzenleyici SEC’in yaptığı hamleler, ABD’yi ikiye böldü.

Kripto endüstrisi, FTX’in iflas etmesinden bu yana yasal problemlerle mücadele ediyor. Dünyanın en büyük kripto borsalarından birisi olarak gösterilen FTX’in iflası, ABD’li düzenleyicileri harekete geçirmişti. SEC ve CFTC, baskının dozunu son aylarda oldukça artırdı. En son gündem, SEC’in Binance ve Coinbase’e dava açması oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SEC‘in Coinbase ve Binance’i radarına alması, insanları ikiye bölmüş durumda. Birçok isim SEC’in eylemlerini doğru bulurken, kripto saflarına yerleşenlerin sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor.

SEC’in Adımları Ortalığı Karıştırdı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), 5 Haziran tarihinde Binance’e açtığı dava ile fitili ateşledi. Kripto bu durumu sindirmeye çalışırken hemen ardından gelen Coinbase davası ise bomba etkisi yarattı. ABD’li bir düzenleyici yıllar sonra ilk defa iki kripto borsasına da dava açtı.

SEC‘in attığı kripto adımları, sektörü ikiye bölmüş durumda. Kriptoya soğuk bakan kesimden SEC’i destekleyen mesajları geliyor. Diğer taraftan kriptoyu destekleyenler arasında ise önemli isimler yer alıyor.

SEC Destekçileri: “Ah Şu Senatörler!”

ABD’li düzenleyici SEC‘in kriptoya karşı gerçekleştirdiği hamleler, birçok kesimden destek görüyor. Bu isimler, genellikle yasal süreçlerde aktif rol oynuyor.

Örnek vermek gerekirse, ABD Senatörü Elizabeth Warren, Binance’in Kongre’yi yanlış yönlendirdiğini söyledi. Warren, kriptoda net düzenlemelerin gereklilik teşkil ettiğini ve bu nedenle SEC’i desteklediğini dile getirdi. Warren, kripto karşıtı söylemleriyle biliniyor.

warren kripto karsiti

Warren, Binance’in yasal süreçlerde milletvekillerine yanlış beyanlarda bulunduğunu ve bu nedenle Binance’in milletvekillerine karşı kullandığı söylemlerin araştırılması gerektiğini söyledi. ABD Senatörü, Binance’e karşı açılan davalarda SEC’i desteklediğinin mesajını verdi.

Diğer taraftan ABD’nin en önemli isimlerinden birisi olan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’den de açıklamalar geldi. ABD’nin ekonomi tarafında öne çıkan ismi Yellen, SEC’in attığı son adımları desteklediğini belirtti. CNBC’de konuşma gerçekleştiren Yellen, kripto sektöründe çeşitli riskler olduğunu ve düzenlemelerin gerekli bulunduğunu belirtti. ABD Hazine Bakanı, SEC başta olmak üzere düzenleyici kurumların attığı adımların arkasında olduğunun mesajını verdi.

Janet Yellen

SEC’in yanında yer alan ve kriptoya karşı sert eleştirilerde bulunan bir başka isim de ABD Senatörü Chris Van Hollen oldu. Hollen, Warren ile birlikte hazırladığı mektubu ABD mahkemesine taşıyarak Binance’i hedef almıştı. Bu mektupta, Binance’in yasa dışı işlemler yaptığı ve Binance US’in ayrı bir kuruluş olarak hizmet vermediği belirtildi.

Hollen, kripto para birimlerinin hızlı ve sert bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu düşünüyor. ABD Senatörü, SEC’in attığı adımların arkasında durduğunun mesajını veriyor.

ABD Senatoru

Kriptonun karşısında duran isimler genellikle hükümet yanlısı ve ekonomik aktör oluyor. ABD’nin mevcut hükümeti, kripto konusundaki sert ve tutucu tavırlarıyla biliniyor. Kriptoyu destekleyen ve SEC’in karşısında duran isimler, genellikle ABD hükümetini radarına alıyor.

SEC’e Cephe Alanlar: “Neden Baskı?”

ABD’li düzenleyici SEC’in attığı adımlara karşı duruş sergileyen aktörler ağırlıklı olarak kripto sektöründen oldu. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Polygon, Gemini’nin kurucu ikizleri Winklevoss kardeşler, Ripple, Cardano ve kurucusu Charles Hoskinson gibi aktörler SEC’in karşısında yer alıyor.

Kriptonun en önemli isimleri olarak öne çıkan bu aktörler, SEC’in yaptığı bu hamlelerin mantıksız olduğunu ve ABD’deki kripto atmosferini yok ettiğini savunuyor. Özellikle CZ, SEC’in herhangi bir dayanağı olmadan yaptığı hamlelerin sonunda SEC’e zarar vereceğini belirtmişti.

Kripto aktörlerinin elbette sektörü savunmaları ve sektörün yanında yer almaları beklenilen bir gerçek. Bu noktada dikkat çeken ise ABD Senatörlerin ve ekonomistlerin yaklaşımları oldu.

ABD Senatörü Cynthia Lummis, geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla tüm dikkatleri üzerine çekti. Twitter’dan bir açıklama yayımlayan Lummis, kripto için olumlu düzenlemelerin olacağı bir çalışma üzerinde yoğun mesai harcadığını belirtti. ABD Senatörü, kripto ve yasal boyut hakkında orta yolu bulmaya çalışıyor. Kripto topluluğu, Lummis’in söylemine teşekkür etti ve desteklerini sundu.

Lummis, “Beklemede kalın” mesajıyla verdiği açıklamalarında, kripto için daha iyi bir ortam sunacak çalışmalara yoğunlaştığını aktardı. Kriptonun yanında yer alan Senatör, şimdilerde yoğun ilgi görüyor.

lummis

Lummis’in dışında yasal süreçlerde yer alan bir başka isimden de kripto desteği sürüyor. ABD Kongre üyesi Tom Emmer, Bitcoin’in ABD için müthiş bir fırsat olduğunu ve bu nedenle düzenleyicilerin kriptoya karşı daha olumlu yaklaşması gerektiğini düşünüyor. Emmer, kripto para birimlerinin ilerleyişinin yeni bir teknoloji olduğunu savunuyor.

Bir başka SEC karşıtı isim de yine ABD Kongre’sinden oldu. Kongre üyesi Warren Davidson, kripto yanlısı duruşunu sürdürüyor. Davidson, SEC Başkanı Gary Gensler‘in kovulması için yoğun mesai harcıyor. Davidson, kriptonun ileriye dönük yenilikçi bir teknoloji olduğunu ve SEC’in bu teknolojinin önüne geçtiğini savunuyor.

Tüm bunların yanında, ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry’den de SEC’e karşı bir tavır sergileniyor. McHenry, SEC Başkanı Gary Gensler’i Ethereum sorusuyla terletmişti.

McHenry, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen bir oturumda, Gensler’i sorgulayan isimler arasında yer alıyordu. Gensler’e sorduğu “Ethereum menkul kıymet midir?” sorusuyla dikkat çeken McHenry, sert tavrıyla yoğun ilgi çekmişti. McHenry, her ne kadar kriptoya karşı maksimalist tavır sergilemese de SEC’in attığı adımların tutarsız olduğunu düşünüyor.

patrick mchenry

SEC ve kripto arasındaki gerilimin ortasında, bu listeye eklenecek isimler de uzayıp gidecektir. Çünkü, geleceğin yeni teknolojisinden birisi olarak gösterilen kriptoya karşı baskıcı bir tavır sergileyen SEC, küresel çapta ses getirmiş durumda.

Sonuç olarak SEC, son zamanlarda gerçekleştirdiği kripto karşıtı hamleleriyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda. SEC’in bu hamleleri, önümüzdeki yıl gerçekleşecek ABD seçimleri öncesinde bir etmen olarak öne sürülüyor. Kripto, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bir argüman olarak karşımıza çıkıyor.

Çatışmaların boyutu ne kadar artarsa artsın, kriptonun ileriye dönük sağlam duruşu dikkat çekiyor. Her ne kadar kripto para birimlerinin bir çoğu yok olup gidecek olsa da Bitcoin gibi bir gerçeğin hayatımızda yer edineceği belirtiliyor.

Yine de hatırlatmakta fayda var, SEC, henüz ortada olmayan bir yasal boşluktan faydalanarak kriptoya karşı hamlelerde bulunuyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x