SEC'in Kara Listesinde Dikkat Çeken Fiyat Değişimleri! • Coinkolik
Yükleniyor...

SEC’in Kara Listesinde Dikkat Çeken Fiyat Değişimleri!

SEC'in bu zamana kadar menkul kıymet olarak nitelendirdiği popüler kripto paralarda ne gibi değişimler yaşandı?

sec

SEC’in bu zamana kadar menkul kıymet olarak nitelendirdiği popüler kripto paralarda ne gibi değişimler yaşandı?

Binance ve Coinbase’e açtığı davalarda menkul kıymet listesine yeni kripto paraları ekleyen SEC, bu projelerde nasıl bir değişimlere yol açtı? Ripple (XRP), Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC) ve Chiliz’i (CHZ) son dönemdeki gelişmeleri ve fiyat hareketleri bakımından değerlendirdik.

Ekran Resmi 2023 06 06 15.24.02

Ripple (XRP) Sarsıldı Ama Yıkılmadı!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SEC ile belki de arası en çok açık olan Ripple (XRP), şaşırtmaya devam ediyor. Yaklaşık olarak iki yıldır SEC-Ripple davası devam ederken, davayla ilgili son haftalardaki gelişmeler kripto ekosistemini şekillendiriyor. Davanın Ripple lehine ilerlemesi, XRP’yi ayakta tutan unsurlardan biri oldu.

Geçtiğimiz günlerde Coinbase ve Binance’e dava açarak sektörü sallayan SEC, altcoin’lerde büyük düşüşlere yol açmıştı. Çoğu altcoin yüzde 20’den fazla değer kaybederken, Ripple (XRP) yalnızca anlık olarak yüzde 12 değer kaybetti. Pozitif anlamda neredeyse yarı yarıya bir performans sergileyen XRP, iki gün içinde yüzde 10 artış göstererek 0,5185 dolara geldi.

XRP Neden Yukseliyor 30 Eylul 2022

Ripple’ın (XRP) böylesine büyük bir çöküşte en güçlü duran coin olması, XRP yatırımcılarının tam anlamıyla satışa yönelmediğini gösteriyor. Ayrıca Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) sonra en çok tercih edilen kripto para olması XRP’yi teknik ve temel anlamda pozitif kılmaya devam ediyor.

Ekran Resmi 2023 06 12 16.19.14

Solana (SOL) Aylar Sonra 13 Doların Altına Sarktı

SEC’in Coinbase’e açtığı dava raporunda Solana’nın (SOL) menkul kıymet olduğunu belirtmesi, Solana ekosistemine son zamanların en büyük darbesini vurmuş oldu. Son olarak 7 Ocak’ta 13 doların altında işlem gören Solana (SOL), SEC’in radarına girmesi ve altcoin’lerdeki çöküş ile birlikte 12,73 dolara iğne attı.

19,25 dolardan 12,73 dolara kadar sarkan SOL, saatler içersinde yüzde 33,85 değer kaybetti. Major coin’lerin popüler ismi, SEC’ten kaynaklı satış baskısıyla karşı karşıya kalarak 2023’ün başındaki fiyatlara geldi. Fakat haber akışının yavaşlaması ve Bitcoin’in (BTC) yukarı yönlü ivlemenmesiyle toparlanan SOL, test ettiği noktadan yüzde 20 artış göstererek 15,21 dolara geldi.

sol

Cardano’daki (ADA) Kayıp Yüzde 30’u Geçmişti, Fakat Hızlı Toparladı

0,32 dolardan anlık olarak 0,22 doları test eden Cardano’da (ADA) anlık olarak düşüş yüzde 32,24 oranında oldu. Genellikle stabil hareketleriyle bilinen ADA, bu sefer volatil bir fiyat yapısı oluşturdu. Altcoin piyasasında en hızlı toparlayan projelerden olan ADA, 0,22 dolardan 0,28 dolara yükselerek yüzde 26,80 artış yaşadı.

SEC’in yeni raporunda menkul kıymet olarak nitelendirilen ADA’da yüklü satışlar görülse de fud haberlerin duraksaması ve BTC’nin biraz da olsa değer kazanması, ADA’yı hızlı bi şekilde yukarı taşıdı. 2023’ün ilk çeyreğinde Cardano CEO’su Charles Hoskinson’un gerçekleştirmiş olduğu konuşmalar ile parlayan ADA, son gelişmeler ile birlikte çoğu kripto topluluğu tarafından yakından takip edilmeye başlandı.

cardano

Polygon (MATIC) Kara Listenin En Çok Zarar Göreni Oldu

Haftalardır düşen trendte olan Polygon (MATIC), SEC’in menkul kıymet listesine eklenmesinden sonra anlık olarak yüzde 26 düşüş sergiledi. 0,50 dolara kadar gevşeyen popüler coin, son 11 ayın en düşük seviyesine gelerek Polygon ekosisteminde panik havası yarattı. Ayrıca Robinhood’un gerçekleştirdiği altcoin satışlarından birinin MATIC olması, yangını körüklemiş oldu. En son 2022 Temmuz’da bu fiyatlarda olan MATIC, neredeyse tüm altcoin piyasasının gerisinde kaldı.

Menkul kıymet listesine eklenmesinden sonra Polygon cephesinden cevap gecikmedi. Polygon Labs, MATIC’in Polygon teknolojisinin bir bölümü olduğunu ve ağın güvenli şekilde hizmet ettiğini ve ilerleyen süreçlerde de bu durumu istikrarlı şekilde devam ettireceğini belirtti. Ayrıca, Polygon Blockchain’in geliştirme ve büyüme ekibi, MATIC’in geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından benimsendiğini ve faaliyetlerinin ABD’yi dahil etmediğini ifade ediyor.

çöküş

Futbol Endüstrisine SEC Engeli: Chiliz’de (CHZ) Yüzde 30 Kayıp

Şampiyonlar ligi finalistlerinin Manchester City ve Inter olması, Chiliz ve Socios tarafında bir canlılık yaratmıştı. Her iki takımında fan token’a sahip olması, futbol endüstrisini ön plana çıkartarak fan token’lara olan ilgiyi artırdı. Fakat bu sürecin SEC’in baskıcı tavrına denk gelmesi, fan token’lardaki coşkunun yerini hüzne bırakmış oldu.

Coinbase’e açılan dava raporunda Chiliz’in (CHZ) yer alması, fan token’lara olan güven seviyesini düşürdü. Uzun zamandır değer kaybederek fiyatlayan fan token’lardan yatırımcılar çıkmaya devam ediyor. Yüzde 32 değer kaybeden CHZ, 0,058 dolardan tepki alarak 0,067 dolara geldi. Şampiyonlar ligi finaline yaklaşılmasıyla artan ilgiye SEC’ten hamle gelince, birçok yatırımcı Chiliz’e olan eleştirilerini sosyal medyada dile getirmeye başladı.

turkiye deki taraftar haritasi arastirma.jpg


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x