Yükleniyor...

Solana Hack Saldırısı’nın Perde Arkası, Hack Sonrası Solana Fiyatı Ne Durumda?

Yakın zamanda kesintiye uğrayan ve bu kesintiyle birlikte toplamda %85 kayıp yaşayan Solana ağı bu sefer de hackerların saldırısına uğradı.

Yakın zamanda kesintiye uğrayan ve bu kesintiyle birlikte toplamda %85 kayıp yaşayan Solana ağı bu sefer de hackerların saldırısına uğradı.

Solana Ağında Neler Oluyor?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yakın zamanda kesintiye uğrayan ve bu kesintiyle birlikte toplamda %85 kayıp yaşayan Solana ağı bu sefer de hackerların saldırısına uğradı. Saldırıyla ilgili kimin yaptığı henüz bilinmezken 8 binden fazla cüzdanın güvenlik ihlali yapıldığı açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Kullanıcıların bildirdiğine göre Phantom, Slope ve TrustWallet dahil olmak üzere birçok sıcak cüzdandan kullanıcıların bilgisi olmadan fonlarının çekildiği belirtildi. 8 binden fazla cüzdanın etkilendiği bu saldırıda gelen bilgilere göre hackerler 6 milyon doların üzerinde fon çalındı. Solana tarafından kullanıcıların cüzdanlarını erişime kapatmaları ve ağdaki kripto varlıkların soğuk cüzdanlara aktarılması tavsiye edildi. Soğuk cüzdan gibi bir donanıma sahip olmayan kullanıcıların da varlıklarını başka bir merkezi borsaya aktarması alternatif bir çözüm olarak sunuldu. Konu hakkında açıklama yapan Solana Labs Kurucu Ortağı Anatoly Yakovenko, IOS tarafında mobil cihazları etkileyen bir DDOS saldırısı yaşandığını duyurdu. 

Tehlike Solana ile Sınırlı Değil

Blockchain denetim şirketi OtterSec, dün gün içerisinde yaptığı bir Twitter paylaşımında Solana saldırısını yakından takip ettiklerini belirtti. Veri platformu Dune’un yaptığı açıklamaya göre ise milyonlarca dolar değerinde varlığın bulunduğu 8 binden fazla Solana cüzdanının saldırıya uğradığı sırada saldırıdan bazı Ethereum kullanıcıları da etkilendi fakat bu durumun Ethereum kullanıcılarının genelini etkileyen bir sorun olmadığı belirtildi. 

Saldırıdan Slope mu Sorumlu?

Solana Status tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, ağın yaşadığı hack saldırısının Slope cüzdanlarındaki teknik bir zaafiyetten kaynaklandığı belirtildi. Solana katman-1 blok zincir için hizmet veren bir web 3 cüzdan sağlayıcısı olan Slope, Solana Status ekibinin tahminlerine göre kullanıcıların private key’lerini pekte güvenli olmayan yerel bir ağda sakladı. Solana ekibi saldırı nedeniyle Solana protokolünün veya kriptografisinin risk altında olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını da verdiği bilgiler arasında açıkladı. 

Saldırı Sonrası Solana Fiyatı

En büyük 9. Kripto para birimi olan Solana, son 24 saatlik verilere göre %5’e yakın düşüş yaşayarak 38 bin dolar bandına kadar geriledi fakat ufak bir toparlanma ile şu an 39 dolar seviyesinden fiyat hareketliliğine devam ediyor. Fakat Solana’nın fiyatında yaşanan toparlanmalar göz önünde bulundurulursa hack saldırısının Solana fiyatını çok da etkilemediğini söyleyebiliriz. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x