Yükleniyor...

ABD’de, Yapay Zeka Platformuna Dava Açıldı

ABD'deki üç eyaletin düzenleyicileri, yapay zekaya bağlı bir ponzi şemasını hedef alan ilk menkul kıymetler davasını açtı.

yapay zeka uygulamasi

ABD‘deki üç eyaletin düzenleyicileri, yapay zekaya bağlı bir ponzi şemasını hedef alan ilk menkul kıymetler davasını açtı.

ABD’nin Teksas, Montana ve Alabama eyaletlerindeki düzenleyiciler, ilk yapay zeka menkul kıymetler davasını ortaklaşa açtılar. Davanın odağında, YieldTrustAI’nin, dijital varlıkların ticaretini yapmak için yapay zekayı kullanmayı öne çıkarması yer alıyor. Üç düzenleyici, yapay zekayı kullanan projenin merkeziyetsiz yatırımları talep etmesini durdurmak amacıyla hukuksal süreçleri başlattı.

Yapay Zeka Temalı Menkul Kıymetler Davası

YieldTrustAI, yapay zeka algoritmasının, herhangi bir insan trader’dan 25 kat daha yüksek kârla 70 kat daha fazla işlem gerçekleştirdiğini iddia etti. Platform, günlük yüzde 2,6 kazanç getirisi sundu. ABD’li düzenleyiciler, bu vadedilen yapay zeka getirilerinin, ponzi şeması olduğunu öne sürdü.

Davaya konu olan bu yapay zeka projesi ve ponzi şeması iddiaları, yapay zeka üzerindeki ilk menkul kıymetler davasını da ortaya çıkarmış oldu.

Teksas Eyaleti Menkul Kıymetler Kurulu icra bölümü müdürü Joe Rotunda, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Piyasadaki kötü aktörlerin her zaman manşetleri takip edeceğinin farkındayız. Yapay zeka çok moda bir konu haline geldi. Yapay zekaya bağlı şüpheli yatırım tekliflerinde muazzam bir artış oldu.”

Rotunda, açılan bu davanın yapay zeka dolandırıcılığı iddiasını ele aldığını aktardı. Ayrıca Rotunda, YieldTrust‘ı araştırırken potansiyel bir yatırımcı rolünde hareket ettiğini, saatlerce projenin tanıtım videoları incelediğini ve uygulamanın Telegram kanalını gözlemlediğini belirtti.

Bu tarz uygulamaların tam bir tuzak olduğunu düşünen Teksaslı yönetici, halk için yepyeni bir tehdidin ortaya çıktığını belirtti. Ayrıca, davaya konu olan YieldTrust’ın web sitesi de kapalı halde.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x