OpenAI'a Veri Kullanımı Nedeniyle Dava Açıldı • Coinkolik
Yükleniyor...

OpenAI’a Veri Kullanımı Nedeniyle Dava Açıldı

Bir hukuk bürosu, OpenAI'ın internetteki kullanıcı verilerini usulsüz olarak kullandığı sebebiyle dava açtı.

OpenAI

Bir hukuk bürosu, OpenAI’ın internetteki kullanıcı verilerini usulsüz olarak kullandığı sebebiyle dava açtı.

Son dönemde tüm dünyayı kasıp kavuran OpenAI‘ın ChatGPT’si hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiayla birlikte şirkete toplu bir dava açıldı.

OpenAI’a İzinsiz Veri Kullanımı Sebebiyle Toplu Dava Açıldı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Meşhur sohbet robotu ChatGPT’nin dünyayı kendine hayran bıraktığı bugünlerde, geliştirici şirket OpenAI için durum biraz kötüleşebilir. Bir hukuk bürosu şirkete internetteki verileri izinsiz kullanıp işlediği gerekçesiyle toplu dava açtı.

Kaliforniya’nın kuzey bölgesindeki bir federal mahkemede, yerel bir hukuk firması olan Clarkson tarafından açılan dava, Open AI’nin ChatGPT modelini, kullanıcıların izni olmadan milyonlarca sosyal medya yorumu, blog gönderisi, Wikipedia makalesi ve aile tariflerinden elde edilen verilerle eğittiğini iddia etti. Bu durumda OpenAI, milyonlarca internet kullanıcısının telif haklarını ve mahremiyetini ihlal etmiş olur.

chatgpt

Davada yer alan 16 davacı OpenAI’ın ChatGPT ile etkileşimlerden elde edilen özel bilgilere yasa dışı bir şekilde eriştiğini iddia etti. Eğer bu iddialar doğrulanırsa, OpenAI, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası gibi web kazıma davalarında önemli bir yasa ihlaliyle suçlanmış olacak. Microsoft da davada sanık olarak adlandırıldı, çünkü OpenAI’ın önemli bir yatırımcısı olarak yer alıyor.

Dava ayrıca, OpenAI ürünlerinin “kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler de dahil olmak üzere, her yaştan çocuklar da dahil olmak üzere yüz milyonlarca internet kullanıcısının özel bilgilerini, onların bilgilendirilmiş rızaları veya bilgileri olmadan kullandığını” iddia etti.

Clarkson açıklamalarında şunları dedi:

“Open AI, milyonlarca kişinin önceden belirsiz kişisel verilerini toplayarak ve bunları değişken, test edilmemiş bir teknoloji geliştirmek için kötüye kullanarak herkesi hesaplanamaz ama sorumlu veri koruma ve kullanımının herhangi bir ölçüsü tarafından kabul edilemez bir risk bölgesine soktu.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x